Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Dragoș Vana, fondatorul platformei Graphs.ro, care realiza harta șpăgii în spitale pe baza datelor publice, a anunțat că aceasta nu mai poate fi realizată, pentru că nu mai sunt publicate datele pe spitale și județe, ci doar un total. În plus, formularul de feedback al pacientului a fost modificat, astfel că pacienții nu mai sunt întrebați dacă li s-a cerut șpagă, ci doar dacă doresc să sesizeze că li s-au cerut bani sau alte forme de recompensații.
„A venit și momentul promis de prin Septembrie 2023 de către Ministerul Sănătății, acela de modificare a Formularului din «Mecanismul de Feedback al Pacientului». Și s-a schimbat. Dar nu doar atât, datele furnizate pe data.gov.ro nu mai sunt complete, per spital cum erau înainte, ci doar totalurile de la fiecare întrebare. Deci nu mai poți vedea ce se întâmplă per județ, nu mai poți face comparații, gata, pa”, a scris Dragoș Vana pe contul său de Facebook.
În plus, urmare a unui ordin al ministrului Sănătății, Alexandru Rafila, de la finalul anului trecut, formularul de feedback al pacientului a fost modificat. În forma inițială, pacienții puteau să răspundă la două întrebări distincte legate de șpagă:
În noua formă a formularului, singura întrebare referitoare la șpagă este:
Practic, amploarea fenomenului mitei în spitalele din România nu mai poate fi evaluată corect, din cauza modului în care este formulată întrebarea.
Potrivit lui Dragoș Vana, la această întrebare, 54.164 au răspuns în total în ultima lună, dintre care 2.111 – DA, 51.721 – NU.
„Iar dacă tot e să comparăm mere cu pere, că suntem forțați de împrejurări, să vedem și rezultatul. Din păcate pentru ei, după cum am prevăzut, schimbând întrebarea a crescut și procentul. Așa că pentru Februarie 2024 avem 3.89% procent de spagă la nivel național, un nou record pentru ultimii 6 ani. Acest procent nu a mai fost întâlnit la nivel național din 2017 când era 3.96%. Un mare pas înapoi pentru transparență!”, afirmă Dragoș Vana.
Context. Mecanismul de feedback al pacientului a fost implementat din 2016 și ar trebui ca raportările pacienților să fie utilizate pentru evaluarea satisfacţiei pacienţilor, a calităţii serviciilor oferite de spitale şi pentru notificarea incidentelor de integritate.
În această perioadă, numărul pacienților care completează acest chestionar a crescut de la puțin peste 2.000 în 2016 la peste 50.000 în prezent. Astfel că, deși procentul pacienților care spun că li s-au cerut bani de către personalul medical a scăzut de atunci, numărul reclamațiilor este mai mare. În decembrie 2016, doar 117 pacienți raportau că li s-a cerut șpagă în spital.
Cum arăta harta șpăgii în luna ianuarie 2024, ultima cu date transparente pe spitale și județe:
Transparență la galeată.
Și aici, de vină sunt doar monștrii slugarnici numiți în funcții publice pe bază de partid sau/și epoleți. Și noi, pacienții, avem o parte din vină. Și pentru că votăm aceste haite de partid, dar și pentru că nu-i dăm pe mâna parchetului pe cerșetorii plătiți bine din bugetul național.
De fapt, de vina sunt pacientii care nu voteaza. La ultimele alegeri au fost 67% care nu au votat si dupa tot ei se plang ca de ce nu se schimba in bine tara.
Ar rebui sa păstrați articolul pe prima pagina mai mult timp și sa-i acordați vizibilitatea pe care o merita. Încet, încet, totul va deveni secret. Ne întoarcem la nenorocitii ani ’90.
Corupția noul C.O.V.I.D