Handbal feminin: CSM Bucureşti, victorie cu SG BBM Bietigheim / Cristina Neagu…

Handbal feminin: CSM Bucureşti, victorie cu SG BBM Bietigheim / Cristina Neagu a ajuns la 1.000 de goluri marcate în Liga Campionilor

Vicecampioana en-titre la handbal feminin, CSM Bucureşti, a învins duminică, în deplasare, formaţia SG Bietigheim, scor 27-24 (15-12), în etapa a XII-a din grupa A a Ligii Campionilor. Cristina Neagu a ajuns la 1.000 goluri marcate în competiţie. CSM este lider în grupă şi calificată în sferturile de finală, transmite news.ro.

Cristina Neagu devine a treia jucătoare din istorie care reușește această performanță după unguroaica Anita Gorbicz și muntenegreanca Jovanka Radicevic, potrivit Comitetului Olimpic Româna.

Principalele marcatoare pentru CSM au fost Aune 6 goluri, Neagu 5, Zaadi 4, iar de la gazde s-a remarcat Naidzinavicius 5.

În minutul 17, Arntzen a fost eliminată direct cu cartonaş roşu, după o intervenţie gravă, dar involuntară, în apărare, la o adversară.

În urma rezultatului, CSM Bucureşti are 21 puncte, cu un bilanţ de zece victorii, o remiză şi o înfrângere, fiind calificată în sferturi.

În etapa a XII-a s-au mai jucat partidele dintre Odense – Vipers 24-34, Brest – FTC Budapesta 24-21 şi Krim Ljubljana – DHK Banik Most 42-31.

Două meciuri mai are de jucat CSM în grupa A, acasă, cu Brest (5 februarie), şi în deplasare, cu Krim Ljubljana (12 februarie).

În primele dispute ale grupei, CSM Bucureşti a obţinut rezultatele: 30-28 cu Krim Ljubljana, 33-26 cu Brest Bretagne Handball, 28-28 cu SG BBM Bietigheim, 31-27şi 40-31 cu Odense Handold, 40-25 şi 35-26 cu DHK Banik Most, 29-35 şi 27-24 cu Vipers, 30-24 şi 33-29 cu FTC Budapesta.

Liderul CSM Bucureşti, Cristina Neagu, a început stagiunea în Liga Campionilor, de pe locul 3 al clasamentului golgeterilor all-time, cu 910 reuşite, după Anita Gorbicz (1016 goluri) şi Jovanka Radicevic (978). După 12 etape, Neagu a adunat 1.000 goluri marcate.

În grupa B din Liga Campionilor joacă şi campioana Rapid Bucureşti.

Primele două clasate se califică direct în sferturi, iar echipele de pe locurile 3-6 vor juca încrucişat în faza play-off, pentru alte 4 locuri disponibile.

Turneul Final4 va avea loc la Budapesta, în 3-4 iunie.

Trofeul este deţinut de formaţia norvegiană Vipers Kristiansand.