Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Guvernul a făcut în primele 8 luni ale acestui an o economie de 202.627,65 kwh, la energie, faţă de aceeaşi perioadă a anului trecut, a anunţat miercuri purtătorul de cuvânt, Dan Cărbunaru, citat de News.ro.
În primele 8 luni ale acestui an, potrivit facturilor la energie electrică emise pentru Palatul Victoria, avem o economie de 202.627,65 kwh faţă de aceeaşi perioadă a anului trecut. Economia lunară a variat între 7.500 și 48.500 kwh.
„În privinţa Palatului Victoria, au fost reduceri semnificative, cel puţin potrivit facturilor care au venit până acum, aici şi mă refer la cele care au acoperit luna august. Există economii pentru aceste opt luni ale anului pentru care există facturi emise şi au ajuns la sediul Guvernului de aproximativ 200.000 kwh”, a spus purtătorul de cuvânt al Guvernului.
Cărbunaru a precizat că în medie au existat între 7.000 şi chiar aproape 50.000 de kwh mai puţin faţă de lunile corespondente ale anului trecut. Despre cuantumul facturilor, Dan Cărbunaru a spus că dacă în 2021 în ianuarie existau facturi de 96.000 de lei, în ianuarie anul acesta a fost de 127.000 de lei. Ultima factură, pe luna august a fost de 154.000 faţă de 128.000 factura din 2021.
Poate ca anul trecut s-a muncit acolo, iar acum – dupa venirea PSD – se freaca menta!
Solitaire-ul probabil nu consuma multa energie! 🙂
Dacă ne dădeai procentul de economisire ne luminai mai bine… dacă chiar ați făcut economie sau nu…