Gimnasta Sabrina Maneca Voinea, calificată cu al treilea punctaj în finala de…

sursa foto: Facebook/ Federația Română de Gimnastică

Gimnasta Sabrina Maneca Voinea, calificată cu al treilea punctaj în finala de la sărituri la Cupa Mondială de la Doha

Sportiva română Sabrina Maneca Voinea şi-a asigurat prezenţa în finala de la sărituri la Cupa Mondială de gimnastică artistică de la Doha, miercuri, după prima zi a calificărilor, transmite Agerpres.

Debutanta Sabrina Maneca Voinea, campioana europeană de junioare la sărituri, a prins finala la acest aparat cu al treilea punctaj, 13,016 (13,766 pentru prima săritură, 12,266 pentru a doua), după gimnasta franceză Coline Devillard (13,399) şi egipteanca Nancy Taman (13,083), potrivit paginii de Facebook a Federaţiei Române de Gimnastică. A patra clasată a fost veterana Oksana Ciusovitina (47 ani), cu 12,899.

La paralele, Sabrina Maneca Voinea s-a clasat pe locul 14 în calificări, cu 10,933.

În competiţia masculină, Andrei Muntean s-a clasat pe locul 20 la calificările de la sol, cu 12,800 puncte, iar Răzvan-Denis Marc a încheiat pe 28, cu 12,500. La cal cu mânere, Marc a fost al 33-lea, cu 12,366, iar Roland Modoianu-Zseder a încheiat pe 42, cu 11,100. În calificările de la inele, Modoianu-Zseder s-a clasat al 17-lea, cu 13,533, iar Marc a fost al 20-lea, cu 13,200.

În calificările de joi, Sabrina Maneca Voinea va evolua la bârnă şi sol, Muntean va concura la paralele, Marc şi Modoianu, la bară.

Gimnaştii români, care încep sezonul competiţional cu întrecerea din Qatar, sunt însoţiţi de antrenorii Camelia Voinea, Marius Berbecar şi Gerard Speerstra.

La cea de-a 15 ediţie a Cupei Mondiale de la Doha au confirmat participarea 154 de gimnaşti.