Franța învinge Anglia cu 2-1 și intră în careul de ași de…

Photo by ADRIAN DENNIS / AFP

Franța învinge Anglia cu 2-1 și intră în careul de ași de la Cupa Mondială, alături de Croația, Argentina și Maroc

Franța învinge Anglia în ultimul sfert de finală de la Mondiale și se califică în careul de ași, alături de Croația, Argentina și Maroc.

După un meci alert, cu trei goluri și un penalty ratat, Franța a reușit să se impună cu 2-1 în fața Angliei, prin golurile lui A. Tchouameni (17`) și O. Giroud (78`). Căpitanul englezilor, H. Kane, a reușit să egaleze la unu în minutul 54`, din penalty, însă a ratat o a doua lovitură de la 11 metri în minutul 84, când francezii conduceau cu 2-1.

După victoria din această seară, Franța va întâlni Maroc în semifinale. Marocul este marea surpriză din Qatar, fiind prima echipă africană calificată în această fază a Campionatului Mondial, după ce a eliminat Portugalia în sferturile de finală.

În cea de-a doua semifinală din Qatar se vor întâlni Croația și Argentina.

1. Superb meci!Bravo Franta,bravo Anglia!

• Mereu au fost partide frumoase cu amicii nostri Britanici. La football sau rugby. Bravo celor doua echipe pentru spectacol si pentru a nu fi „inchis” jocul ca in celelalte 3 partide.

• Și eu am apreciat meciul! Dar, pentru că ați amintit de rugby, pe care îl prefer fotbalului, am auzit în toamna aceasta un stadion întreg la Paris huiduind adversarii britanici sau la haka – așa ceva nu se face la rugby! Înțeleg că Franța are infrastructură și campionat puternic, dar, avînd în vedere asemenea comportament, regret că în 2023 Cupa Mondială se va ține în Franța. Desigur, acum m-aș bucura dacă ar cîștiga mondialul de fotbal.

• Raspunsul la fluieraturi este estrem de simplu: prezenta (din pacate) a unui „nou” public. Ati urmarit ieri, matchul dintre Maroc si Portugalia? Publicul marocan prezent, a fluierat/huiduit echipa portugheza, timp de 90 minute.
      Nu am mai observat asta pana acum. Oribil. Pana acum, acest „nou” public, nu venea decat la matchuri de football si fluiera pe oricine (la Marseillaise intre altele) Daca incep sa vina si la rugby (sportul meu preferat) vor strica ambianta familiara a rugbyului.

Nu exista huliganism, femeile nu sunt inoportunate, etc. Si trebuie sa ramana lafel. „Noul” public, trebuie sa ramana la footbal si sa fluiere.
      Va fi jale dupa semifinala France-Maroc 🙁

• Înseamnă că știți de ce rugby-ul este sport fair, este model și este educație, nu doar spectacol. Chiar dacă am simpatie pentru unii jucători, nu am nici un parti-pris, acolo eu nu țin cu nimeni, doar mă bucur de ce văd. Invit pe cititori să se uite la un meci de rugby din Six Nations (se găsesc și pe YT) sau la Cupa Mondială ce urmează.
      Mi-a plăcut cum a jucat Maroc, mi-a plăcut cum a jucat Franța, mă aștept să fie un meci fain. Iar spectatorii marocani ar trebui să-și respecte egal favoriții și adversarii!

2. Cel mai frumos match dintre toate 4. Nu am fost foarte buni, am gresit accordand 2 penaltys gratuite si am avut mare sansa (le chat à DD continue) Insa am reusit sa trecem cu bine de amicii nostri Britanici.
    L’au „tinut” pe Kyky, insa au „uitat” de Olivier.
    Merci les Bleus et Vive la France!

• Adevarul ca Franta de multi ani are o constanta in joc la un nivel excelent. In timp ce alte nationale mari precum Italia, Germania, Spania, Olanda nu reusesc sa mentina nivelul dupa un campionat mondial sau european bun. Probabil va ajunge in finala chiar daca Maroc are o echipa excelenta.