Home » Analize » Franța: Adunarea Națională a votat excluderea pe 15 zile a unui deputat al partidului Reunirea Națională (RN, dreapta populistă) pentru presupuse remarci rasiste în plenul ședinței

Franța: Adunarea Națională a votat excluderea pe 15 zile a unui deputat al partidului Reunirea Națională (RN, dreapta populistă) pentru presupuse remarci rasiste în plenul ședinței

Franța: Adunarea Națională a votat excluderea pe 15 zile a unui deputat al partidului Reunirea Națională (RN, dreapta populistă) pentru presupuse remarci rasiste în plenul ședinței
Foto: captură video
Ascultă articolul

Gregoire de Fournas a fost exclus pe 15 zile (sancțiunea maximă) pentru că în ședința de joi a afirmat în timp ce deputatul Carlos Martens Bilongo (Franța Nesupusă – LFI, stânga populistă) făcea o interpelare despre soarta 234 de migranți aflați pe un vapor blocat în Mediterană.

În acel moment deputatul RN a exclamat: “Să se întoarcă în Africa”, la care  Bilongo, care este de culoare, s-a oprit, declarându-se apoi indignat, spunând că este francez născut în Franța, iar în sală s-a creat rumoare. Președinta Adunării, Yael Braun-Pivet care conducea ședința a întrebat cine a pronunțat acele cuvinte și când mai mulți deputați au cerut excluderea lui de Fournas, Braun-Pivet a suspendat ședința.

- articolul continuă mai jos -

Ulterior de Fournas a spus că se referea la vapor, nu la deputatul LFI, în franceza vorbită nefiind o diferență între singular și plural, ca în scris, în cazul în care s-ar fi referit la migranți.

Vineri biroul permanent al Adunării Naționale, reunit în ședință disciplinară, l-a audiat pe deputatul RN și apoi a decis cu unanimitate să propună plenului aplicarea sancțiunii celei mai severe, potrivit art. 70 al regulamentului Adunării Naționale.

Președinta Braun-Pivet a supus la vot prin ridicare în picioare și cu majoritate – doar deputații RN ]n frunte cu lidera lor, Marine Le Pen, s-au opus – de Fournas a fost exclus pe 15 zile.

Sancțiune presupune privarea de jumătate din indemnizația parlamentară alocată deputatului timp de două luni și „interdicția de a participa la lucrările Adunării și de a se prezenta din nou în clădirea Adunării până la expirarea celei de-a cincisprezecea zile de ședință care urmează zilei în care a fost pronunțată sentința”.

“Sunt total nevinovat de ceea ce sunt acuzat. Resimt ca o mare nedreptate această pedeapsă de o gravitate fără precedent. Dar, respectând instituția, mă supun.” a declarat deputatul de Fournas.

Deputații RN au remarcat că astfel de sancțiuni se aplică pentru „o demonstrație care tulbură ordinea sau provoacă o scenă tumultoasă” și că nicăieri în regulament nu se vorbește despre “rasism”.

RN, cu 89 de deputați, este cel mai numeros grup al opoziției, în timp ce LFI are 75 de deputați din totalul de 577. Cele două grupuri au votat împreună săptămâna trecută o moțiune de cenzură, eșuată, împotriva guvernului condus de Elisabeth Borbe, dar de cele mai multe ori sunt pe poziții diametral opuse.

Comentarii

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole