Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Primăria Capitalei a anunțat marți că Universitatea de Arhitectură a lansat un apel de idei pentru eliminarea parțială a mașinilor pe două străduțe din centrul Bucureștiului, care vor fi pietonalizate.
E vorba despre Strada Edgar Quinet și strada Biserica Enei, care mărginesc chiar Universitatea de Arhitectură ”Ion Mincu”, sunt acum parcări pe care sunt înghesuite sute de mașini.
Primarul Ciprian Ciucu anunțase în urmă cu două săptămâni într-un interviu pentru G4Media că vrea să pietonalizeze mai multe piațete și locuri emblematice din București, pentru a reda orașul pietonilor.
Vrem să pietonalizăm și să regenerăm Străzile Edgar Quinet și Biserica Enei. Iar pentru asta implicăm studenții. Universitatea de Arhitectură și Urbanism „Ion Mincu” a lansat un apel de idei pentru regenerarea urbană a zonei, pentru reconfigurarea spațiului public dintre instituție și Universitatea din București.
Primii cinci studenți care propun cele mai bune soluții vor primi câte 2.500 de lei. Ei câștigă experiență și chiar bani. Noi valorificăm ideile faine și le vom transpune într-un proiect final de amenajare a zonei.
Mai mult decât atât, avem vești bune de la Kilometrul zero. Sunt aproape gata lucrările de consolidare și reabilitare ale Palatului Universității, tronsonul aferent Facultății de Istorie. Recepția va fi făcută în această vară.
Urmează să intre în șantier celelalte corpuri de clădire – Facultățile de Litere, Geografie și Matematică.
Ieri, primarul Ciprian Ciucu s-a întâlnit cu rectorul Universității din București, prof. univ. dr. Marian Preda. Au inspectat lucrările și au agreat ca la următoarea etapă de reabilitare să ne coordonăm cu proiectul nostru de pietonalizare a străzilor Edgar Quinet și Biserica Enei.
Imediat după Paște, edilul și reprezentanții Universității vor avea o întâlnire tehnică, pentru a stabili pașii următori și pentru a programa etapele de lucru.
Domnule primar Ciucu, toti cetatenii care folosesc acea zona sunt platitori de taxe si impozite locale, nu doar rectorul Universității din București.
NU mai distrugeti infrastructura orasului!
NU va mai bateti joc de nevoile cetatenilor platitori de taxe si impozite locale.
Eu l-am votat pe dnul Ciucu pentru ca varianta PSD mi s-a parut mult mai rea, dar in nici un caz nu l-am votat pe dnul Ciucu ca sa distruga si putinele locuri de parcare pentru care am platit deja taxe si impozite ca sa fie amenajate!
NU aveti mandat sa distrugeti locurile de parcare!