Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
În Parcul „Nicolae Romanescu” din Craiova a fost inaugurată, vineri, Valea Ciutelor, o zonă dedicată căprioarelor şi alpaca unde vizitatorii pot interacţiona cu animalele, transmite Agerpres.
Zona a fost amenajată pe un teren nefolosit din parc, care a fost transformat într-un ţarc de mari dimensiuni, cu porţiuni împădurite, movile de pământ, iarbă înaltă şi copaci tineri, exact aşa cum animalele întâlnesc în sălbăticie. De asemenea, au fost trasate alei din piatră, iar împrejmuirea a fost realizată exclusiv din materiale aprobate prin Avizul Ministerului Culturii pentru Parcul „Romanescu”.
Primarul municipiului Craiova, Olguţa Vasilescu, a spus că spaţiul este supravegheat video şi iluminat discret, cu stâlpi cu încărcare solară, astfel încât animalele să nu fie deranjate pe timpul nopţii.

sursa foto: Primaria Craiova
„Începând de astăzi, în acest ţarc se află 20 de căprioare, alături de şase capre pitice şi opt alpaca, într-un mediu sigur şi controlat. Animalele vor fi hrănite, pe lângă hrana specifică, şi cu biscuiţi speciali, realizaţi din seminţe şi plante, produse ce intră în preţul biletului. Accesul cu alte alimente sau băuturi în ţarc este strict interzis. Intrarea este gratuită pentru persoanele cu autism şi însoţitorul lor, fiindcă interacţiunea cu animalele blânde este o formă de terapie. Tariful este de 30 de lei pentru adulţi şi 10 lei pentru copii. Este un proiect care oferă copiilor şi familiilor o experienţă pe care, de multe ori, o găseau doar departe de oraş. Tot la hipodrom au fost aduşi şi trei ponei pentru copii”, a spus primarul Olguţa Vasilescu.
În unul dintre ţarcuri vizitatorii nu au acces, fiind destinat căprioarelor gestante şi puilor foarte mici.

sursa foto: Primaria Craiova
Dragutz. Era si mai bine daca in Valea Ciutelor existau chiar si niste ciute, dar, deh, fiind vorba de PSD – atat s-a putut.