Home » Articole » FOTO Cum arată o călătorie cu trenul în Norvegia, în comparație cu drumurile pe rutele CFR

FOTO Cum arată o călătorie cu trenul în Norvegia, în comparație cu drumurile pe rutele CFR

FOTO Cum arată o călătorie cu trenul în Norvegia, în comparație cu drumurile pe rutele CFR
sursa foto: Adrian Anton/ Info Sud-Est
Ascultă articolul

Am călătorit cu trenul în Norvegia, iar diferența față de rutele CFR este simțitoare la nivelul infrastructurii și al condițiilor oferite de compania feroviară din țara nordică, se arată într-un reportaj realizat de Info Sud-Est.

Primul lucru pe care l-am remarcat este dedicarea unui vagon întreg pentru “quite zone” (zona de liniște – n.red), unde călătorii pot citi, își pot realiza proiectele de pe device-uri sau pur și simplu se pot relaxa fără să fie deranjați.

- articolul continuă mai jos -

Monitoarele suspendate din fiecare vagon afișează următoarele stații și ora aproximativă la care ajunge trenul în gară. Pe lângă acestea, în difuzoare este anunțată numele stației pentru fiecare oprire. “Dezavantajul” constă că formatul audio este doar în limba norvegiană, fără vreo traducere în alte limbi, dar chiar și așa ecranul este suficient de util încât să îți poți da seama când și unde vei ajunge.

monitor-tren-norvegian

sursa foto: Adrian Anton/ Info Sud-Est

În comparație cu rutele CFR, doar dacă te uiți pe geamul vagonului după numele gării, atunci când acesta staționează sau îți activezi locația de pe telefonul mobil, poți afla unde te afli cu exactitate. În ceea ce privește timpii, cu trenul românesc știi când pleci, dar niciodată când ajungi cu adevărat din cauza întârzierilor repetate și neanunțate.

interior-tren-din-norvegia

sursa foto: Adrian Anton/ Info Sud-Est

Citește articolul complet pe Info Sud-Est

Comentarii

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole