Home » Sportz » Fotbal: Naţionala Under-21 a României, remiză albă într-un amical cu Germania/ A fost ultimul meci de pregătire înaintea Campionatului European găzduit de România și Georgia

Fotbal: Naţionala Under-21 a României, remiză albă într-un amical cu Germania/ A fost ultimul meci de pregătire înaintea Campionatului European găzduit de România și Georgia

Fotbal: Naţionala Under-21 a României, remiză albă într-un amical cu Germania/ A fost ultimul meci de pregătire înaintea Campionatului European găzduit de România și Georgia
Sursa foto: frf.ro
Ascultă articolul

Selecţionata de fotbal Under-21 a României a terminat la egalitate, 0-0, cu echipa similară a Germaniei, campioana europeană en titre la această categorie de vârstă, marţi seara, pe Stadionul Municipal din Sibiu, într-un ultim meci de pregătire înaintea turneului final al Campionatului European de tineret.

Ambele echipe şi-au creat situaţii de gol în acest ultim test în care Germania a avut un plus la capitolul posesie şi iniţiativă.

- articolul continuă mai jos -

Oaspeţii au avut primele ocazii clare, dar Târnovanu a respins mingea trimisă de Weisshaupt (22), iar apoi Racoviţan a blocat şutul lui Keitel (22).

Cea mai mare ocazie a României a venit în min. 33, după un corner executat de Işfan, la care Baiaram a reluat cu capul de la 6-7 metri, dar portarul Atubolu a respins.

În repriza secundă, Stiller (55) a trimis cu capul din 7 metri, prea slab pentru a-i da emoţii lui Târnovanu.

Işfan a şutat modest, prin faţa porţii (66), după ce a fost găsit bine în careu de Albu.

Pantea (66) şi Dican (79) au blocat şuturile expediate de Weisshaupt, respectiv Bisseck.

Markovic (76) a trimis şi el un şut de la distanţă, prins fără emoţii de portarul oaspeţilor.

România rămâne fără victorie în acest mandat al selecţionerului Emil Săndoi (numit în august), după 1-4 cu Spania şi 0-0 cu Olanda, ambele la Cluj-Napoca, în septembrie, şi 0-2 cu Portugalia, vineri, la Bucureşti.

România şi Georgia vor găzdui turneul final al Campionatului European Under-21, între 21 iunie şi 8 iulie.

În Grupa B, România va juca pe 21 iunie contra Spaniei, pe 24 iunie va întâlni Ucraina, iar pe 27 iunie va înfrunta Croaţia, toate partidele tricolorilor fiind programate pe Stadionul Steaua.

 

 

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole