Fotbal: Dinamo, calificare în grupele Cupei României, după un gol marcat în…

Sursa foto: frf.ro

Fotbal: Dinamo, calificare în grupele Cupei României, după un gol marcat în prelungiri împotriva echipei Metaloglobus Bucureşti

Dinamo Bucureşti s-a calificat cu emoţii în grupele Cupei României la fotbal, după ce a învins formaţia Metaloglobus Bucureşti cu scorul de 2-1 (0-0), marţi seara, la Târgovişte, într-un meci din play-off considerat în deplasare.

Formaţia de ligă secundă, care a avut o bară în prima repriză, prin Dragoş Huiban (22), a reuşit să deschidă scorul prin Yassine Zakir (51), după o minge respinsă greşit de apărarea dinamovistă.

Intrat la pauză, Andrei Ahmed Bani a fost esenţial pentru victoria lui Dinamo, marcând ambele goluri (78, 90+4). Bani a reuşit egalarea cu un şut de pe partea dreaptă cu care l-a surprins pe portarul Avram. Golul victoriei a fost marcat la capătul unui contraatac, purtat de Lamine Ghezali, Christian Ilic oferind o pasă ideală.

Favoritele s-au impus pe linie în meciurile de marţi: FC Voluntari, Dinamo, Oţelul Galaţi, Chindia Târgovişte şi Gloria Buzău.

Formatul Cupei României, inaugurat la ediţia precedentă, prevede ca în faza play-off-ului să participe 32 de echipe, dintre care 24 de echipe calificate din turul anterior şi 8 echipe din Liga 1. Cele opt echipe din primul eşalon sunt cele patru echipe clasate pe locurile 3-6 la finalul play-out-ului ediţiei anterioare de campionat, alături de cele două câştigătoare ale barajului de menţinere-promovare în Liga 1 şi cele două nou-promovate direct în actuala ediţie de campionat.

Rezultatele de marţi:
ACS FC Bacău (III) – (+) ACS SC Oţelul Galaţi (I) 1-3 (0-0), Stadion: Baza Sportivă FC Bacău – Ruşi Ciutea
Au marcat: Constantin Drugă (67 – penalty), respectiv Juri Cisotti (57 – penalty), Mihai Adăscăliţei (59), Ariel Lopez (74 – penalty).

CSC 1599 Şelimbăr (II) – (+) FC Voluntari (I) 1-2 (0-0), Stadion Măgura – Cisnădie
Au marcat: Paul-Henri Moussinga (50), respectiv Doru Andrei (62), Andrei Dumiter (90+1).

CS Phoenix Buziaş (III) – (+) AFC Chindia Târgovişte (II) 0-3 (0-2), Stadion Municipal – Lugoj
Au marcat: Cătălin Golofca (15), Victor Bogaciuc (20), Andrei Şerban (89).

CSM Deva (III) – (+) Gloria Buzău (II) 0-2 (0-1), Stadion Cetate – Deva
Au marcat: Valentin Dumitrache (15), Matei Tănasă (61).

FC Metaloglobus Bucureşti (II) – Dinamo Bucureşti (I) 1-2 (0-0), Stadion ”Eugen Popescu” – Târgovişte
Au marcat: Yassine Zakir (51), respectiv Andrei Ahmed Bani (78, 90+4).

Miercuri se vor disputa partidele:
FC Bihor Oradea (III) – FC Argeş (I) (Stadion ”Iuliu Bodola” – Oradea, 17:00)
CS Mioveni (II) – AFC Botoşani (I) (Stadion Orăşenesc – Mioveni, 17:30)
ACS Progresul Pecica (III) – ACS Viitorul Şimian (III) (Stadion Progresul – Pecica, 17:30)
CSM Alexandria (II) – CS Concordia Chiajna (II) (Stadion Municipal – Turnu Măgurele, 17:30)
FC Unirea Dej (II) – CSA Steaua (II) (Stadion Municipal – Dej, 17:30)
CS Viitorul Ianca (III) – CS Tunari (II) (Stadion Plopu – Ianca, 17:30)
CS Corvinul 1921 Hunedoara (II) – AFK Csikszereda Miercurea Ciuc (II) (Stadion ”Michael Klein” – Hunedoara, 17:30)
Joi vor avea loc meciurile:
ACSM Ceahlăul Piatra Neamţ (II) – AS FC Universitatea Cluj (I) (Stadion Ceahlăul – Piatra Neamţ, 17:00)
SCM Zalău (III) – ACSM Politehnica Iaşi (I) (Stadion Municipal – Zalău, 17:30)
AFC Unirea 04 Slobozia (II) – AFC Hermannstadt (I) (Stadion 1 Mai – Slobozia, 17:30)
CSC Dumbrăviţa (II) – AFC UTA Arad (I) (Arena ”Francisc Neuman” – Arad, 20:00)

Echipele precedate de semnul (+) se vor califica în grupele competiţiei.