Home » Sportz » Fost rival al lui Ronnie O’Sullivan: „Lumea crede că e doar genial, dar nu e deloc așa”

Fost rival al lui Ronnie O’Sullivan: „Lumea crede că e doar genial, dar nu e deloc așa”

12294
Fost rival al lui Ronnie O'Sullivan: „Lumea crede că e doar genial, dar nu e deloc așa”
Ronnie O'Sullivan / Sursa foto: Sportimage, Sportimage Ltd / Alamy / Profimedia
Ascultă articolul

Ronnie O’Sullivan va reveni la masa de joc cu ocazia Mastersului de la Alexandra Palace, iar Neal Foulds (fost loc trei mondial și semifinalist la CM de snooker) este de părere că lumea „îl judecă” greșit pe The Rocket. „Lumea crede că e doar genial. Nu e deloc așa, a muncit din greu”, spune Foulds.

- articolul continuă mai jos -

Flacăra pasiunii din interiorul lui O’Sullivan încă arde – Va mai câștiga trofee

Până acum, sezonul de snooker al lui Ronnie nu a fost deloc unul grozav: a disputat finala la Mastersul Arabiei Saudite (pierdută cu Neil Roberston) și a fost eliminat din runda inagurală la ultimul turneu jucat: Campionatul Regatului Unit.

Cu toate acestea, Neal Foulds este de părere că va fi și ziua lui Ronnie, una în care va străluci din nou la masa de joc.

Pe 5 decembrie, O’Sullivan a împlinit 50 de ani și a spus că până la retragere își va alege cu grijă turneele la care va juca. În plus, mai are un singur vis: să devină pentru a opta oară campion mondial (ar fi un record pentru Era Open).

Ronnie nu a mai cucerit un trofeu din martie 2024, atunci când a triumfat la World Masters of Snooker Riad.

Când vine vorba despre un titlu de clasament, acesta a venit ultima dată pentru O’Sullivan în ianuarie 2024, atunci când l-a învins pe Judd Trump în finala World Grand Prix de la Leicester.

La Mastersul din Alexandra Palace, Ronnie va da peste Neil Roberston, unul dintre vechii săi rivali.

Întrebat despre perioada cenușie pe care o traversează cariera lui O’Sullivan, Neal Foulds este sigur că The Rocket va mai străluci la un moment dat.

În plus, fostul ocupant al locului trei mondial precizează că lumea „îl judecă” pe Ronnie, cel despre care crede că este doar genial și atât. Neal spune că știe cât de mult a muncit O’Sullivan pentru a face ca jocul său să arate spectaculos.

„Cred că este cel mai mare jucător din toate timpurile și sunt sigur că majoritatea oamenilor gândesc la fel”, a declarat Foulds în podcastul Talking Snooker.

„De ceva vreme nu mai face valuri (n.r. nu mai impresionează). Chiar și când a ajuns în semifinalele Campionatului Mondial de anul trecut, a jucat cam la întâmplare, nu a jucat bine.

A învins jucători pe care nu credeam că îi va învinge, până când l-a întâlnit pe (n.r. Zhao) Xintong, care l-a zdrobit, de fapt, cu o sesiune înainte de final.

Așadar, a fost liniștit, dar undeva în interiorul lui se ascunde un alt val de dorință.

Știu că are 50 de ani acum. Dar undeva pe parcursul carierei sale va exista o perioadă de strălucire a lui O’Sullivan.

Nu știu dacă va fi săptămâna aceasta, nu știu dacă va fi la Campionatul Mondial, dar bănuiesc că ar putea juca bine la Campionatul Mondial din acest an.

Nu pot să-l exclud complet. Ar fi ridicol să fac asta. Pentru că cineva atât de strălucit ca el mai are încă recurse pentru a câștiga un turneu, dar nu știu care va fi acela, asta e problema”, a precizat Neal Foulds.

Lumea spune că este genial, dar Ronnie muncește extrem de mult ca să pară totul ușor la masa de joc

„El chiar dedică multe ore antrenamentului, am văzut pozele cu el la clubul Celbridge. Asta înseamnă muncă de teren adevărată. Nu se poate face altfel.

Poți să joci ore întregi singur la masa de antrenament, dar ai nevoie de inspirație. Aaron Hill este un jucător strălucit, iar Jordan Brown este câștigător al unui turneu de clasament. Așadar, el se antrenează așa cum trebuie.

Asta face O’Sullivan. Oamenii cred că e pur și simplu genial și că asta e tot. Nu e deloc așa. A muncit din greu”, a concluzionat Foulds.

A mai rămas puțin timp până la startul Mastersului de snooker de la Alexandra Palace din Londra, iar Ronnie O’Sullivan s-a pregătit intens pentru acest turneu important. Conform metro.co.uk, cel supranumit „The Rocket” s-a antrenat departe de ochii curioșilor într-un club „de modă veche” din Dublin.

O’Sullivan „a dispărut” din lumina reflectoarelor de câteva săptâmâni, iar sursa citată vorbește despre faptul că Ronnie s-a antrenat intens departe de presă și fani.

S-a întâmplat într-un „club de modă veche” din Dublin, acolo unde Ronnie s-a bucurat foarte mult de atmosferă.

Ronnie a câștigat de opt ori competiția, acesta fiind un record. Englezul a ratat ediția de anul trecut după ce „și-a pierdut cumpătul” la Champions League cu doar câteva zile înainte și a rupt tacul din frustrare pentru forma sa.

O’Sullivan, Selby, Trump, Higgins și Williams pe lista la Masters 2026

Campionul en-titre este Shaun Murphy, iar concurența este una fantastică la competiția care-i aduce la start pe cei mai buni jucători de snooker ai lumii.

Mastersul din 2026 va avea premii totale în valoare de £1.015.000.

Marele campion va pleca acacă cu un cec în valoare de £350.000, iar finalistul cu £140.000.

Semifinaliștii vor fi recompensați cu £75.000, iar jucătorii care vor atinge faza sferturilor cu £40.000.

Jucătorii eliminați în runda inaugurală nu vor pleca cu mâna goală acasă: cec în valoare de £25.000.

În fine, cel mai mare break va fi recompensat cu £15.000.

  • Câștigător: £350.000
  • Finalist: £140.000
  • Semifinale: £75.000
  • Sferturi: £40.000
  • Primul tur: £25.000
  • Cel mai mare break: £15.000
  • Premii totale: £1.015.000

Legendele snookerului joacă la 3650 de metri altitudine: Oxigenul devine esențial în Tibet

De știut despre Masters 2026

  • Data de disputare: 11-18 ianuarie
  • Locație: Alexandra Palace
  • Turneu: Eveniment fără clasament
  • Campionul en-titre: Shaun Murphy
  • În turul întâi, sferturi și semifinale se va juca după sistemul cel mai bun din 11 frame-uri, adică primul la șase.
  • În marea finală se va juca după sistemul cel mai bun din 19 frame-uri, adică primul la 10.
  • În România, competiția va putea fi urmărită în direct pe canalele Eurosport.

Duelurile din runda inaugurală de la Masters 2026

  • Shaun Murphy (1) vs Wu Yize (13)
  • Mark Selby (8) vs Xiao Guodong (11)
  • Neil Robertson (5) vs Ronnie O’Sullivan (9)
  • Kyren Wilson (4) vs Si Jiahui (15)
  • Judd Trump (3) vs Ding Junhui (12)
  • Mark Williams (6) vs Mark Allen (10)
  • John Higgins (7) vs Barry Hawkins (14)
  • Zhao Xintong (2) vs Gary Wilson (16).

Cum arată duelurile din sferturi

  • Murphy / Yize vs. Selby / Guodong
  • Roberston / O’Sullivan vs. Kyren Wilson / Jiahui
  • Trump / Junhui vs. Williams / Allen
  • Higgins / Hawkins vs. Xintong / Gary Wilson

Semnal de alarmă pentru Marea Britanie în 2026: Snookerul are un nou stăpân

Duminică, 11 ianuarie
  • Shaun Murphy – Wu Yize (de la ora 15:00)
  • Mark Selby – Xiao Guodong (de la ora 21:00)

Luni, 12 ianuarie

  • Mark Williams – Mark Allen (de la ora 15:00)
  • Zhao Xingont – Gary Wilson (de la ora 21:00)

Marți, 13 ianuarie

  • Kyren Wilson – Si Jiahui (de la ora 15:00)
  • John Higgins – Barry Hawkins (de la ora 21:00)

Miercuri, 14 ianuarie

  • Judd Trump – Ding Junhui (de la ora 15:00)
  • Neil Robertson – Ronnie O’Sullivan (de la ora 21:00).

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole