FCSB se apropie la un punct de liderul Farul, după victoria cu…

sursa foto: Facebook/ FCSB

FCSB se apropie la un punct de liderul Farul, după victoria cu 1-0 în fața CFR Cluj/ Campioana Superligii se poate decide în penultima etapă, când Farul întâlnește FCSB

FCSB a învins duminică, pe teren propriu, formaţia CFR Cluj, scor 1-0, într-un meci din etapa a opta a play-off-ului Superligii. FCSB s-a apropiat la un punct de lider, Farul, transmite News.ro.

Pe Arena Naţională prima repriză a fost una de luptă, cu două ocazii irosite de FCSB – şut Ovidiu Popescu pe lângă poartă (min 17) şi cap Florinel Coman, scos incredibil de Scuffet (min. 40). În minutul 37 Kolinger a intervenit prin alunecare ca să îl deposedeze pe Florinel Coman, dar l-a faultat tare pe Braun, coechipierul său.Luat pe sus şi căzând în cap, Braun a părut că rămâne inconştient câteva secunde, dar şi-a revenit. El a rămas în teren, dar nu a mai putu continua şi a ieşit acuzând o problemă la picior.

Bucureştenii au început repriza secundă cu un gol marcat de Florinel Coman care a primit o pasă excelentă de la Olaru, a sprintat umăr la umăr alături de Kolinger şi a înscris. În minutul 69 Cvek a trimis în bara transversală, dar clujenii nu au reuşit să încrie, mai mult, nu a avut nici un şut pe poartă şi FCSB s-a impus cu 1-0.

FCSB este pe locul secund în clasament, cu 46 de puncte, la doar un punct de liderul Farul. CFR Cluj are 39 de puncte şi se luptă pentru locul trei cu Universitatea Craiova.

FCSB: Târnovanu – Sorescu, Dawa, Tamm, Radunovic – Ov. Popescu, Ad. Şut (I. Cristea 85), Olaru – Cordea (Octavian Popescu 46), Miculescu (Compagno 62), Fl. Coman (Pantea 70). ANTRENOR: Elias Charalambous

CFR CLUJ: Scuffet – Braun (Peteleu 42), Kolinger, A. Burcă, Camora – Boateng, Muhar (Bîrligea 61), Cvek – Fică (Maglica 87), Yeboah (Janga 61), E. Krasniqi (Petrila 43). ANTRENOR: Dan Petrescu

Cartonaşe galbene: Fl. Coman 50, Tamm 71, Pantea 90+1 / Yeboah 45+2, Janga 71, Cvek 90+3

Arbitri: Sebastian Colţescu – Daniel Mitruţi, George Florin Neacşu – Adrian Viorel Cojocaru

Arbitri VAR: Cătălin Popa – Vladimir Urzică

Observator: Eduard Dumitrescu