FC Hermannstadt – Petrolul Ploieşti 2-0. Sibienii sunt primii în play-out

sursa foto: captura video

Echipa FC Hernammstadt a învins joi, pe teren propriu, scor 2-0, formaţia Petrolul Ploieşti, într-un meci din etapa a şasea a Superligii, transmite News.ro.

Sibienii au deschis scorul pe teren propriu, în minutul 38 al meciului cu Petrolul, când Valerică Găman a înscris cu o lovitură de cap. În repriză secundă, ploieştenii nu au mai avut pretenţii ofensive şi, în minutul 75, Ianis Stoica a stabilit scorul final al înfruntării: 2-0 pentru Hermannstadt, care devine lider în play-out, având acelaşi număr de puncte cu UTA, 31, dar un golaveraj mai bun. Petrolul este pe locul al cincilea, cu 26 de puncte.

HERMANNSTADT: Căbuz – Butean, V. Găman, Bejan, Opruţ – S. Balaure (Antoche 65), Biceanu, Dr. Iancu (Oroian 79), Ianis Stoica (Bucuroiu 85) – G. Iancu (Ionuţ Stoica 65), Neguţ (D. Paraschiv 79). ANTRENOR: Marius Măldărăşanu

PETROLUL: Zima – Hanca, P. Papp, Meijers, V. Ţicu – Jyry, Seto (Diomande 59) – Al. Musi (M. Bratu 73), Işfan (Jair 59), Grozav (I. Răducan 83) – Berisha (Irobiso 59). ANTRENOR: Laszlo Balint

Cartonaşe galbene: Jyry 88

Arbitri: Adrian Cojocaru – Valentin Avram, Alexandru Filip – George Roman

Arbitri VAR: Claudiu Marcu – Marius Omuţ

Observator: Corneliu Fecioru