Farul Constanța învinge FCSB și redevine liderul Superligii/ Echipa lui Dică rămâne…

sursa foto: Facebook/ FCSB

Farul Constanța învinge FCSB și redevine liderul Superligii/ Echipa lui Dică rămâne cu o singură victorie în acest sezon

Echipa Farul Constanţa a dispus miercuri seara de formaţia FCSB, scor 3-1, într-un meci contând pentru etapa a opta din Superligă. Cu acestă victorie, Farul revine pe primul loc în clasament, transmite News.ro.

Constănţenii au deschis scorul din penalti, prin Alibec, în minutul 23. Doukoure a majorat diferenţa în minutul 45+2. Compagno a înscris în minutul 70 primul său gol pentru bucureşteni chiar la debutul în echipă, dar în minutul 77 Grameni a închis tabela.

”A fost un joc foarte slab. Nu am reuşit nici azi să ne ridicăm la nivelul din Europa. Nu ştiu de ce. Le tot spun că noi avem ca obiectiv campionatul, iar ei se pare că au senzaţia că au atins obiectivul calificându-se în Conference League. Clubul acesta este obişnuit cu altceva, cu Liga Campionilor. Aici, în Conference League, câştigăm doar nişte bani. În seara asta am făcut act de prezenţă. Am văzut greşeli de la jucători cu experienţă, de la care aştept mai mult. Nu e vorba de greşelile individuale, ci de faptul că nu ne concentrăm suficient. Dacă voi rămâne la echipă voi vedea ce strategie voi adopta pentru că se pare că lucrurile pe care mi le doresc eu nu pot fi realizate, chiar dacă jucătorii au calitate. Nu am putut să-i motivez pe jucători să evolueze cu o viteză în plus”, a declarat Nicolae Dică.

FARUL: Aioani – Sîrbu (Corinus 75’), Larie, M. Popescu, Kiki – K. Doukoure, Nedelcu (Artean 43’), T. Băluţă (Borza 57’) – Casap (Grameni 57’), Alibec, L. Munteanu (Pitu 75’). ANTRENOR: Gheorghe Hagi

FCSB: Târnovanu – R. Boboc (Miculescu 59’), Dawa, Tamm, Radunovic – Olaru (Radaslavescu 67’), Dulca (Oaidă 46’) – Cordea, Oct. Popescu, Fl. Coman – Compagno. ANTRENOR: Nicolae Dică

Cartonaşe galbene: T. Băluţă 45 / Compagno 33, Dawa 35, Fl. Coman 35, Oaidă 90

Arbitri: Cătălin Popa – George Florin Neacşu, Romică Bîrdeş – Andrei Antonie

Arbitri VAR: Marcel Bîrsan – Marius Marchidanu

Observator: Dan Victor Berbecaru