Home » Analize » Facebook a suspendat robotul de campanie al partidului premierului israelian, Benjamin Netanyahu

Facebook a suspendat robotul de campanie al partidului premierului israelian, Benjamin Netanyahu

Facebook a suspendat robotul de campanie al partidului premierului israelian, Benjamin Netanyahu
Ascultă articolul

Cu o săptămână înainte de alegerile generale din Israel, Facebook a suspendat robotul de campanie al  partidului Likud al premierului Benjamin Netanyahu, pentru încălcarea politicilor companiei privind discursul urii, a informat joi gigantul de media socială, potrivit dpa.

Chatbotul atenţiona împotriva unui guvern de stânga „slab”, „ce se bazează pe arabii care vor să ne anihileze pe noi toţi – femei, copii şi bărbaţi”, se poate citi pe o captură de ecran a unui mesaj emis de robotul chat care a fost publicată de cotidianul israelian Haaretz.

- articolul continuă mai jos -

Potrivit Haaretz, mesajul îi apare oricui accesează pagina oficială de Facebook a lui Netanyahu, îndemnându-i pe oameni să voteze pentru Likud.

Un purtător de cuvânt al Facebook a declarat că „după a analiză minuţioasă a activităţilor robotului de campanie al partidului Likud, am descoperit o încălcare a politicilor noastre privind discursul urii”.

„De asemenea, noi am descoperit că robotul nu folosea corect platforma socială în perioada alocată pentru a contacta persoane. Drept rezultat, am suspendat temporar robotul de chat pentru 24 de ore. Dacă vor exista orice alte încălcări, vom continua să acţionăm în mod adecvat”, se spune în comunicatul companiei Facebook.

Un purtător de cuvânt al Likud a declarat că postarea „era o greşeală a unui angajat din stafful de campanie”. „Premierul Netanyahu nu a văzut acest mesaj şi nici nu l-a aprobat. El nu este de acord cu această afirmaţie. Atunci când ea i-a fost adusă la cunoştinţă, el a cerut retragerea ei imediată”, a adăugat purtătorul de cuvânt.

Bejamin Netanyahu a mai fost acuzat în trecut de incitare împotriva populaţiei arabe din Israel, în special în timpul campaniilor electorale.

Partidul său de dreapta Likud se va afla într-o cursă electorală strânsă împotriva coaliţiei Albastru&Alb pentru scrutinul din 17 septembrie.

Foto: Premierul israeliian, Benjamin Netanyahu / Sursa: Facebook

Comentarii

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole