Home » Articole » Explozie a unei butelii de oxigen la un cămin de bătrâni din Timișoara / Un pacient de 80 de ani, care folosea o mască de oxigen, a încercat să îşi aprindă ţigara

Explozie a unei butelii de oxigen la un cămin de bătrâni din Timișoara / Un pacient de 80 de ani, care folosea o mască de oxigen, a încercat să îşi aprindă ţigara

Explozie a unei butelii de oxigen la un cămin de bătrâni din Timișoara / Un pacient de 80 de ani, care folosea o mască de oxigen, a încercat să îşi aprindă ţigara
Sursa Foto: ISU Arges
Ascultă articolul

Pompierii au intervenit, duminică, la un cămin de bătrâni din Timişoara unde a explodat un aparat de oxigen, după ce un pacient de 80 de ani, care folosea o mască de oxigen, a încercat să îşi aprindă ţigara, transmite Agerpres.

„Am fost sesizaţi despre producerea unei explozii a unui aparat de oxigen la Căminul de bătrâni Azil Royal din Timişoara. La sosirea forţelor de intervenţie şi după recunoaşterea în teren s-a constatat că explozia nu a fost urmată de incendiu. Forţele de intervenţie au evacuat 12 persoane aflate la nivelul etajului doi al construcţiei şi au ventilat toate încăperile. Incidentul s-a produs într-un salon de la etajul doi al clădirii în care se aflau doi pacienţi. Unul dintre ei, dependent de oxigen şi care folosea o mască de oxigen, a încercat să îşi aprindă o ţigară, moment în care s-a produs explozia”, a declarat purtătorul de cuvânt al ISU Timiş, Elena Megherea.

- articolul continuă mai jos -

Pacientul, un bărbat în vârstă de 80 ani, a suferit arsuri de gradele 2 şi 3 în zona feţei şi posibile arsuri ale căilor respiratorii, fiind intubat şi transportat la UPU de la Spitalul Judeţean.

La faţa locului s-au deplasat forţe ale Detaşamentului 1 de Pompieri Timişoara, două autospeciale de stingere cu apă şi spumă, o ambulanţă SMURD tip B, o ambulanţă SMURD tip C cu un ofiţer şi 10 subofiţeri.

Comentarii

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole