Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Exercițiul EU-MODEX se desfăşoară de astăzi până sâmbătă, în localitatea Gornești, din judeţul Mureş. În exerciţiu sunt implicate mai multe echipaje din cadrul Mecanismului European de Protecție Civilă care se vor antrena pentru intervenții rapide în caz de dezastre naturale, a precizat petnru Radio Târgu Mureș purtătorul de cuvânt al ISU Mureş, Dan Petru Daniel, relatează Rador.
„Scenariul acestui exercițiu se va baza pe simularea producerii unui dezastru, mai exact un taifun care are loc într-o țară din Orientul Îndepărtat. Imediat după producerea dezastrului, Mecanismul European de Protecție Civilă va fi activat pentru acordarea sprijinului necesar. În cadrul exercițiului vor participa reprezentanți din 5 țări UE, reprezentanți din partea Departamentului pentru Situații de Urgență, o echipă medicală din cadrul UPU-SMURD Târgu Mureș, personal și voluntari din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Horea” al județului Mureș.”
Exercițiul se desfășoară simultan în România, Austria şi Estonia.
Sursa foto: Pixabay
O simulate de Covid si foc la ATI nu se poate? Ar fi un scenariu extrem de realist….
Maximum de imaginație, să pregătească ISU Mureș pentru combaterea efectelor unui… taifun! 😀
Next propun instruirea ISU Botoșani pentru a reacționa la tsunami și pregătirea ISU Teleorman pentru combaterea efectelor unei erupții vulcanice!
Dacă tot e de spart banii pe fantezii…
De ce dreak le arde unora cand Romania e in plin dezastru epidemiologic…. Taifun, auzi, fratioare, TAIFUN, in mijlocul Europei… macar, dreak, un cutremur ceva, un dezastru sanitar, chestii de-astea…
https://en.wikipedia.org/wiki/Typhoon
De la pre mult gulas i-a luat cu taifun?
Tsunami…la ieșire! 😀
Este a doua acțiune majoră de ” simulare” a diverselor dezastre in MS!
Se pregătesc pentru o eventuală pocnitură la combinatul azo-ms?
Că atunci cînd a pușcat, s-a cam auzit destul de tare!
Doamne ferește, dar Libanul ar fi mic copil!!
Cacam de asta se ” antrenează”, stimabililor.
Nu rămâne piatra pe piatră rază de 2 km!
Veti vedea si taifunuri. De obicei aceste simulari preced realitatea viitoare.
Aveti grija la Fukushima. Acolo a fost maxim. Noroc ca unii mai au si creier.
In aceste momente taifunul este deja in Romania nu mai trebuia simulat nimic si se numeste taifunul covid19 varianta Delta din pacate
Daca s-ar lua in serios ar face ceva serios. Bugetari care se plictisesc.
Data viitoare vor exersa o furtuna de nisip.