Elveţia, ultima echipă calificată în optimile campionatului mondial de fotbal

Sursa Foto: Faceook / FIFA

Echipa Elveţiei a învins vineri seara naţionala Serbiei, scor 3-2, şi s-a calificat în optimile de finală ale Cupei Mondiale. Cealaltă echipă calificată din grupa G este Brazilia, care a pierdut, scor 0-1, meciul cu echipa Camerunului.

Ultimele două meciuri din faza grupelor au fost cele din grupa G. Partida dintre Elveţia şi Serbia a fost una specială. Elveţienii au deschis scorul în minutul 20, prin Shaqiri, însă sârbii au întors rezultatul în zece minute. Mai întâi a înscris Mitrovic, în minutul 26, apoi Vlahovic, în minutul 35. La acest scor, sârbii erau calificaţi. A egalat însă Embolo în minutul 44, iar Freuler, în minutul 48 a înscris pentru 3-2, scor care a calificat Elveţia în faza următoare a competiţiei.

În al doilea meci, Camerun a dat lovitura în minutul 90+2, când Aboubakar a înscris golul victoriei africanilor.

În clasamentul grupei G, pe primul loc s-a clasat Brazilia (6 puncte), urmată de Elveţia (6 puncte), Camerun (4 puncte) şi Serbia (1 punct). (Sursa: News.ro)