Home » Analize » #DoNotTouchMyClothes: Protest al femeilor afgane împotriva restricțiilor vestimentare impuse de talibani. Acestea distribuie pe rețelele de socializare fotografii în veșminte tradiționale colorate

#DoNotTouchMyClothes: Protest al femeilor afgane împotriva restricțiilor vestimentare impuse de talibani. Acestea distribuie pe rețelele de socializare fotografii în veșminte tradiționale colorate

#DoNotTouchMyClothes: Protest al femeilor afgane împotriva restricțiilor vestimentare impuse de talibani. Acestea distribuie pe rețelele de socializare fotografii în veșminte tradiționale colorate
sursa foto: Twitter\ Dr. Bahar jalali
Ascultă articolul

Femei din toată lumea distribuie fotografii cu veșminte colorate tradiționale pentru a susține campania demarată de femile afgane împotriva restricțiilor vestimentare impuse de talibani pentru studente, transmite presa internațională.

După ce au demonstrat în marile orașe din Afganistan, acum femeile și-au mutat protestul pe rețelele de socializare.

- articolul continuă mai jos -

Campania lansată în online, denumită #DoNotTouchMyClothes, promovează femeile purtând veșminte afgane tradiționale, pline de culori.

Protestul este o reacție la o demonstrație orchestrată de talibani la Universitatea din Kabul, unde aproximativ 300 de femei au apărut îmbrăcate în haine negre, cu fața, mâinile și picioarele acoperite, conform The Guardian.

sursa foto deschidere: Twitter\ Dr. Bahar Jalali

Știri video

Comentarii
  • Feminismul nu a adus nimic bun in vest. Femeile sa fie sotii si mame

    • @ Jack – 😂 Sa mori tu pana maine dimineata ca asa trebuie sa fie 😂😂😂😂😂
      PS: Imi cer scuze cititorilor, dar la asa declaratie nu poti decat sa dai asa raspuns…

    • imi_pasa_de_romania

      Jack, sa stii ca 2022 bate la usa. Da, stiu, nu mai e anul 1822 de mult. Incredibil, nu?

      Si da, Feminismul are partile sale negative. Dar e o diferenta ENORMA intre „feminism” si „drepturile femeilor”. Asa ca idee. Intreaba orice femeie cu carte. Sau tu esti din ala care vorbeste doar cu barbati, ca vorba aia, femeile nu au ce spune si tre’ sa vorbeasca „omul” pentru ele.

      Sau poate sunt eu rautacios, oi fi tu un calator in timp din trecut care s-a ratacit. Ca si asta e posibil. Cealalta varianta e mai neplacuta si vad ca cenzura aici a crescut.

  • Acolo nu e ca in San Francisco unde le zici ca esti importanta si ca cine esti tu rasistule si non diversule si aia se pleaca si sunt 300 de partea ta si de partea aluia 3 oameni.
    Nu, in Afghanistan aia la putere, care chiar sunt la putere nu la misto cum zic stangistii de fascisti si alte fete morgana si proiectii ad hoc, te impusca in cap.Fara sa le pese de „proteste” etc.
    In vest chestiuni de tipul eu sunt importanta da-te la o parte, merg pt ca aia care pretind ca se lupta cu sistemul SUNT sistemul.Cand nu sunt diversii la putere nu functioneaza evident.Aia „rai” cu care se bat narcisistele si narcisistii astia din vest sunt la talpa lor, pentru ca ei reprezinta majoritatea si intoleranta fata de minoritati.Ei habar nu au cat de ridicoli sunt cand fac asta vis a vis de talibani si cat de jenant este.

  • why is it named in english?

    It seems posted by the glowies from Pantazi’s office. „Free” Europe @Langley.

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole