Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Liderul USR, Dominic Fritz, a afirmat la Antena3-CNN, că nu e credibilă propunerea cu un premier tehnocrat, cu miniștri tehnocrați, subliniind că PSD trebuie să-și asume „la vedere” soluțiile pe care le are pentru guvernare. „Ne se poate să se ascundă în spatele unor presupuși tehnocrați”, a comentat Fritz, subliniind că el nu crede într-un guvern apolitic, atâta timp cât toate deciziile de guvernare trebuie asumate politic, în condițiile în care guvernarea în sine e un „act politic”.
Președintele USR a mers mai departe, acuzându-i pe social democrați că vor să fenteze și că în mod sigur USR și PNL nu vor gira o soluție paravan, astfel încât PSD să rămână să tragă sfori prin intermediul oamenilor pe care îi are prin agenții și prin alte structuri ale statului. „Trebuie să ne uităm ce vrem să facem cu România. Noi cu siguranță nu vom gira o astfel de soluție paravan, cu un PSD care aruncă cartofii fierbinți în mâna unor așa ziși tehnocrați luați de pe nu știu unde, din spuma mării, care ce să facă, să repare dezastrul lăsat în ministere de miniștrii lor? Iar PSD între timp ce face, mai trage niște sfori prin agenții… PSD este partidul care a inițiat moțiunea de demitere a guvernului, au votat-o cu majoritate largă cu prietenii lor de la AUR, iar acum are această responsabilitate să iasă să ne spună soluțiile, care e majoritatea cu care vor scoate România din criză”, a comentat Fritz.
Întrebat dacă mai există posibilitatea refacerii coaliției cu PSD, Dominic Fritz a subliniat că USR și PNL nu vor mai sta la masă cu social-democrații și că aceștia trebuie să își asume: fie să guverneze, fie să treacă în opoziție. „Dacă PSD intră la guvernare, foarte bune, noi intrăm în opoziție. Dacă ei ies și spun, ne pare rău, a fost o moțiune de conjunctură, dar nu avem soluții pentru o majoritate, nu ne dorim să guvernăm, atunci noi putem sta jos să vedem în ce formulă USR și PNL, evident împreună cu UDMR, pot să ducă guvernarea mai departe”, a explicat Fritz. El a mai adăugat că există, clar, dorința continuării guvernării în formula PNL-USR-UDMR, cu actualul premier Ilie Bolojan, care „se bucură de încrederea multor cetățeni și care ar putea fi un premier excelent în continuare”.
Pentru că Nicușor Dan a sugerat că nu ar mai vrea să-l numească pe Bolojan premier, spunând că „nu vrea să facă experimente”, Dominic Fritz a răspuns că nu vrea să emită acum speculații și că într-o primă fază e important ca PSD să decidă ce face mai departe, urmând ca ulterior PNL și USR să vină cu o soluție, în cazul în care PSD decide că nu vrea să guverneze. „Am spus că dacă ajungem în acest punct, vom hotărî cum putem strânge o majoritate pentru formarea unui guvern PNL, USR și evident UDMR, vom vedea cu ce tablou de personal…”
Dacă la consultări, președintele Nicușor Dan va cere USR-ului să desemneze un premier, Dominic Fritz a spus că partidul are soluții. „Dacă ne cere, o să avem și un răspuns. Vom vedea”, a spus Fritz, reiterând că Ilie Bolojan știe să țină lucrurile sub control și în această perioadă de interimat și că ar fi în continuare un premier foarte bun. „Și cei care se supără acum că avem un interimat care ar putea sa fie foarte lung trebuia să se gândească înainte să voteze moțiunea”, a mai adăugat Fritz, cu precizarea că guvernarea interimară s-ar putea prelungi mai mult de 45 de zile.
Liderul USR a încheiat subliniind că PNL și USR nu vor susține în niciun caz varianta unui guvern tehnocrat, care nu ar putea duce nicio reformă mai departe, nefiind clar „cine comandă”. „Să ai un guvern tehnocrat tot presupune să ai o majoritate politică, care să voteze inițiativele (…) Nu mi-e clar cum am putea funcționa cu un guvern de tehnocrați, poate mai slabi decât miniștrii USR și decât premierul Ilie Bolojan, cum ar face tehnocrații față presiunilor la care am fost noi supuși? Nu credem într-o astfel de variantă. PSD trebuie să iasă să spună care e soluția pe care o are, e nevoie de claritate din partea lor, ce își doresc, ce vor să își asume. Am mai văzut vremurile în care au băgat un guvern de tehnocrați pe care tot ei l-au sabotat ca apoi să revină pe cai mari la alegeri”, a adăugat Dominic Fritz, reluând argumentul că PNL și USR au deschiderea pentru a forma un guvern, dacă PSD intră în opoziție.
Tâlharii pesedeu nu pot guverna sub paravanul tehnocraților?!
I-a zis asta și lui Nicușor Dan?
…
Tocmai asta va face pesedeu, așa cum a mai făcut.
Cu sprijinul ficusului mic și bleg de la Cotroceni.