Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Unul dintre cei mai bine plătiți bugetar din România a fost demis de Guvernul Orban. Fostul secretar general al Ministerului Dezvoltării în guvernările PSD, Ionela Stoian, a avut anul trecut a avut venituri de peste 100.000 de euro, cumulând pe lângă salariu mai multe venituri din funcții de consilier, membru în CA sau administrator special la companii de stat. dezvăluie Adevărul.ro
Fost secretar general al Ministerului Dezvoltării şi fost consilier al ministrului Daniel Suciu, Stoian a intrat pentru prima dată în atenţia publică la începutul anului 2018 când jurnaliştii au arătat că aceasta era „cel mai bine plătit bugetar”, cu toate că nu era preşedintele ţării sau prim-ministru.
De altfel, anul 2018 a fost foarte bun pentru aceasta. Potrivit declaraţiei de avere completată de Ionela Stoian la eliberarea ei din funcţia de consilier al ministrului Daniel Suciu, suma totală a veniturilor din 2018 era de 484.587 de lei, adică aproape 102.000 de euro. Lunar, suma ar însemna circa 8.500 de euro
Adevărul notează că perioada în care era director în minister i-a adus şi probleme cu legea, aceasta fiind acuzată de procurorii DNA de complicitate la abuz în serviciu în Dosarul Belina, adică pentru demersul prin care Insula Belina şi Braţul Pavel au trecut din administrarea statului în administrarea Consiliului Judeţean Teleorman, pentru a fi, ulterior, concesionate firmei Tel Drum.
Vezi aici declarația de avere integral


Citește integral în Adevărul
Chiar dacă n-au salar la fel de mare, mai sunt mulți indivizi ca această…Stoian. Salarizarea ”unitară” e pentru proști.
sa tot fi mugetar , barbasu nici nu munceste
Viata de nabab, intr-o tara saracita de un partid social democrat..
Păi si agentii ăia de la ANPC care verifica calitatea aurului nu câstiga tot atat? Ca doar nu-i plateste in aur…
Eu as accepta plata in aur si argint. F**k FIAT currency! :))
Partidul a creat o noua specie: cumularzii. Cei care cumuleaza multe salarii, multe indemnizatii, multe pensii, multe pensii speciale, multe alte surse de venit…