Home » Analize » Der Spiegel: Un pont al serviciilor secrete occidentale a ajutat Germania să prindă un agent infiltrat care spiona pentru Rusia

Der Spiegel: Un pont al serviciilor secrete occidentale a ajutat Germania să prindă un agent infiltrat care spiona pentru Rusia

Der Spiegel: Un pont al serviciilor secrete occidentale a ajutat Germania să prindă un agent infiltrat care spiona pentru Rusia
sursa foto: Unsplash
Ascultă articolul

Un pont de la o agenţie occidentală de informaţii a ajutat Germania să identifice un angajat al serviciului său de informaţii externe (BND) care a fost arestat sub suspiciunea de transmitere de secrete de stat către Rusia, dezvăluie miercuri revista Der Spiegel, relatează Reuters, citată de News.ro.

Citând persoane care au informaţii despre anchetă, Der Spiegel a relatat că o agenţie de informaţii occidentală a găsit în posesia Moscovei materiale ce proveneau de la BND şi care conţineau informaţii despre Rusia.

- articolul continuă mai jos -

Săptămâna trecută, poliţia a arestat un cetăţean german identificat ca fiind Carsten L. într-o anchetă deschisă pentru trădare, şi a percheziţionat locuinţa şi biroul acestuia, precum şi ale unei alte persoane.

Cea de-a doua persoană percheziţionată a lucrat, de asemenea, pentru BND şi accesase documente relevante pentru caz de pe computerul său de serviciu, precizează Der Spiegel. Cu toate acestea, anchetatorii nu cred că cea de-a doua persoană lucra pentru Rusia, ci mai degrabă că suspectul, dublul agent Carsten L., ar fi încercat să abată suspiciunile de la el însuşi, scrie revista germană.

BND şi biroul procurorului general au refuzat să comenteze.

Un purtător de cuvânt al guvernului a refuzat, de asemenea, să comenteze în cadrul unei conferinţe de presă, spunând că Berlinul ia în serios această chestiune, dar nu va divulga detalii despre investigaţie într-un mod care ar putea avantaja Rusia.

Ambasada Rusiei a refuzat, la rândul ei, să comenteze, precizează Reuters.

Autorităţile germane au avertizat cu privire la o probabilă intensificare a spionajului rusesc, având în vedere confruntarea dintre Kremlin şi Occident după invazia rusă din Ucraina. Guvernul german a expulzat  40 de spioni ruşi în aprilie.

Guvernul cancelarului german Olaf Scholz a declarat că va sprijini Ucraina „atât timp cât va fi nevoie”, trimiţând ajutoare şi arme Kievului de la începutul războiului, în februarie.

Comentarii

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole