G4Media.ro

David Popovici, la a doua victorie în Cupa României / A câştigat…

Foto: David Popovici - Facebook

David Popovici, la a doua victorie în Cupa României / A câştigat proba de 200 m liber

Sportivul David Popovici (CS Dinamo Bucureşti) a câştigat proba de 200 m liber, joi, în Cupa României la înot pentru seniori în bazin de 50 de metri, ale cărei întreceri sunt găzduite de Complexul Turistic de Nataţie din Târgovişte, relatează Agerpres.

David Popovici obţinuse în prima zi victoria în proba de 100 m liber.

CSA Steaua, după cinci victorii în prima zi, a adăugat alte trei succese joi.

Henrietta Fangli (CSM Târgu Mureş) s-a impus la 100 m bras, după victoria de miercuri de la 50 m bras.

Aissia Claudia Prisecariu (ACS Nada Florilor Fălticeni) a reuşit şi ea a doua victorie, la 200 m spate, după cea de la 100 m spate.

Rezultatele finalelor de joi:
MASCULIN
50 m bras
1. Emil Dancaneţ (CSU Politehnica Timişoara) 00:28:99
2. Radu Vaipan (CSM Timişoara) 00:29:13
3. Daniel Alexandru Nicuşan (CSM Târgu Mureş) 00:29:16

100 m spate
1. Andrei Mircea Anghel (CSM Bucureşti) 00:55:93
2. Andrei Ungur (CSM Braşov) 00:56:40
3. Denis Laurean Popescu (CSŞ Reşiţa) 00:56:64

200 m liber
1. David Popovici (CS Dinamo Bucureşti) 01:45:78
2. Mihai Gergely (CSM Cluj-Napoca) 01:52:07
3. Ştefan Cozma (SCM Bacău) 01:53:06

400 m mixt
1. Cristian Lăpădat (CSA Steaua Bucureşti) 04:26:21
2. Robert Andrei Badea (ACS Navi Bucureşti) 04:30:56
3. Mihnea Ionuţ Roşca (CSA Steaua Bucureşti) 04:40:91

FEMININ
50 m fluture
1. Bianca Andreea Costea (CSA Steaua Bucureşti) 00:27:87
2. Alexandra Bogdaneci (CSU Piteşti) 00:27:90
3. Maysa Raţiu (CSA Steaua Bucureşti) 00:28:17

200 m spate
1. Aissia Claudia Prisecariu (ACS Nada Florilor Fălticeni) 02:16:72
2. Alexandra Dobrin (CSM Corona Braşov) 02:18:25
3. Delia Giorgiana Safcencu (CSM Piteşti) 02:19:08

100 m bras
1. Henrietta Fangli (CSM Târgu Mureş) 01:11:26
2. Brigitta Vass (CSŞ Viitorul Cluj-Napoca) 01:12:40
3. Paula Maria Boleacu (ACS Atena Sport Club Constanţa) 01:14:04

800 m liber
1. Emilia Colţi Dumitrescu (CS Petrolul Ploieşti) 09:22:69
2. Diana Gabriela Stiger (CSA Steaua Bucureşti) 09:27:60
3. Sara Daria Adam (LPS Alba Iulia) 09:29:51

ştafetă combinată 4×100 m liber
1. CSA Steaua Bucureşti (Constantin George Alexandru Stoica, Antonio Andrei Costroj, Maysa Raţiu, Maria Claudia Gâdea) 03:40:34
2. CSA Steaua Bucureşti (Octavian Miclean, Dragoş Ghile, Ana Maria Sibişeanu, Maria Verciuc) 03:41:24
3. CS Olimpia Bucureşti (Alexandru Constantinescu, Ştefania Călinoiu, Irina Ana Preda, Andrei Constantin Stoian) 03:50:77

Foto: David Popovici – Facebook

Citește și...

Donează prin PayPal paypal icon
Donație recurentă

Donează lunar pentru susținerea proiectului G4Media

Donează prin Transfer Bancar

CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867

Deschis la Raiffeisen Bank
Donează prin Patreon

Donează

Abonează-te la newsletter