Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Judecător la Curtea Constituțională a României, Dacian Dragoș a spus în emisiune la Antena3 că deține experiența juridică necesară pentru a ocupa această funcție, apreciind că în mod normal acțiunile deschise în instanță de reprezentanta AUR (avocata Silvia Uscov), ar trebui să fie respinse ca neîntemeiate. „Am chiar 23 de ani de experiență juridică la UBB, plus activitatea de dinainte la Facultatea de Drept, deci nu sunt doar 18, cât prevede legea pentru Curtea Constituțională (…) Mi se reproșează că n-am format juriști, păi eu formez juriști la cel mai înalt nivel, la nivel de doctorat, mai înalt de atât nu se poate”, a explicat Dacian Dragoș, cu mențiunea că el consideră că atacul nu-l vizează direct pe el, ci pe cel care l-a numit în funcție, respectiv pe președintele României Nicușor Dan.
„Strict vorbind de cele două procese deschise la Curtea de Apel București, uitându-mă la cum au fost începute – la momentul ales, că s-a depășit termenele la care puteau fi deschise, nici nu se invoca un interes, nu e ceva consistent – cred că e o lovitura care se vrea a se da celui care m-a numit în funcție, e o bătălie politică în care eu nu am ce să caut, sunt victima colaterală…Văzând și ce se întâmplă în societate, cred că s-ar putea să fie altă țintă decât persoana mea”, a mai spus Dacian Dragoș. El afirmă că are încredere în judecători și că se așteaptă ca acțiunile să fie respinse, pentru că „nu poți să introduci o acțiune numai așa, șicanator”.
La insistențele moderatoarei, despre ipoteza de a fi suspendat din funcție, acesta a spus că „în România orice este posibil, dar că are totuși încredere în judecători”. Dacă totuși s-ar întâmpla, înseamnă că „e un joc care se joacă în alte sfere”.
Chestionat despre cum a fost ales de Nicușor Dan pentru această funcție, Dacian Dragoș a spus că nu l-a cunoscut înainte pe președinte, deși datele arate că cei doi au mai interacționat pe vremea când activau în campania „Roșia Montană”.
„Președintele a primit mai multe CV-uri, inclusiv al meu, din zona academică și practicieni de drept. S-a ajuns la o triere. Eu nu îl cunoșteam dinainte pe președinteșe. El a ales o listă scurtă. Apoi am avut o convorbire, am discutat despre societatea care trebuie să meargă într-o direcție normală, despre cum vedem Curtea Constituțională, despre reforme…iar ulterior m-a informat că am fost ales”, a explicat Dacian Dragoș. El mai afirmă că Nicușor Dan i-a spus la momentul respectiv că are încredere că va face treabă bună, și că doar acum după scandalul apărut pe tema experienței sale a mai vorbit din nou cu președintele care i-a confirmat că îl susține în continuare.
„Am avut o convorbire scurtă pentru că urmează să apărăm același decret prezindențial (cel prin care a fost numit în funcția de judecător la CCR – n.red). Sunt chestiuni de care ar trebui să știe echipele de apărare, în acest context mi-a spus că mă susține în totalitate”, a spus Dacian Dragoș.
Primul termen la Curtea de Apel în procesul în care se cere ca Dacian Dragoș să fie suspendat din funcție a fost fixat în 11 februarie. Un alt proces vizează anularea deciziei președintelui României prin care Dacian Dragoș a fost numit judecător la CCR.
Dispari, bai…
Doamna a decis deja. Cine ziceai ca e baietzashul ala, Nicusor si mai cum?
Aidi pa. Du-te si mai reflecteaza, iar cand esti gata sa depui juramantul de credinta pentru stii tu cine, atunci mai vorbim.
Si noi care credeam că te-a numit o instituție. Uite-așa se nasc regii.
Judecătorul CCR este numit de Președintele României. El este o instituție, ajutat fiind de Administrația Prezidențială.
Ignoranță!