
Cuplul francezo-german trebuie ”să se refacă cu adevărat şi să redea un impuls” Europei, vrea guvernul francez
Cuplul francezo-german trebuie ”să se refacă cu adevărat şi să redea un impuls” Europei, declară miercuri o purtătoare de cuvânt a Guvernului francez, Sophie Primas, cu puţin înaintea unui prânz de adio al preşedintelui Emmanuel Macron cu cancelarul german Olaf Scholz la Palatul Élysée, cu o lună înaintea alegerilor legislative anticipate germane, relatează agenția de știri AFP, citată de News.ro.
Urmărește cele mai noi producții video G4Media
- articolul continuă mai jos -
”Uniunea Franţei cu Germania, în pofida divergenţelor de vedere în anumite puncte (…), este întru totul fundamentală redării Europei unui impuls necesar pentru a-şi afirma forţa”, a declarat ea într-o dare de seamă a Consiliului Miniştrilor.
”Acest cuplu pe care-l caracterizăm uneori franco-german trebuie să se reconstituie cu adevărat şi să redea Europei un impuls alături de preşedinta” Comisiei Europene (CE), germanca Ursula von der Leyen, a adăugat ea.
Donează lunar pentru susținerea proiectului G4Media
Donează suma dorită pentru susținerea proiectului G4Media
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank