UPDATE, Cupa Davis: Thailanda – România, scor 2-2 / Nicholas David Ionel…

Sursa foto: Facebook / Cristian Jianu

UPDATE, Cupa Davis: Thailanda – România, scor 2-2 / Nicholas David Ionel l-a învins pe Kasidit Samrej în două seturi / Cornea şi Copil au pierdut meciul de dublu după ce au condus în setul decisiv cu 3-0

UPDATE, ora 11.27:

România a egalat Thailanda, scor 2-2, în întâlnirea de Cupa Davis, după ce Nicholas David Ionel l-a învins pe Kasidit Samrej în două seturi, scor 6-4, 6-1, după un meci de o oră şi 18 minute.

Știrea inițială:

Thailanda conduce România cu scorul de 2-1, după ce, sâmbătă, perechea Marius Copil/Victor Vlad Cornea a fost învinsă de echipa Pruchya Isaro/Thantub Suksumrarn, scor 4-6, 6-2, 6-4, anunță News.ro.

Românii au pierdut setul trei deşi au condus cu 3-0. Meciul a durat două ore şi 13 minute.

Întâlnirea de la Nonthaburi contează pentru play off-ul Grupei 1 Mondiale a Cupei Davis.

Vineri, Filip Jianu s-a impus cu scorul de 6-4, 6-7 (5), 6-2, lui Kasidit Samrej, iar Nicholas David Ionel a fost învins de Yuttana Charoenphon, scor 7-5, 3-6, 6-1, în două ore şi 40 de minute.

Sâmbătă vor mai avea loc confruntările Kasidit Samrej – Nicholas David Ionel și Yuttana Charoenphon – Filip Cristian Jianu (foto).

Echipa care va câştiga întâlnirea va juca în luna septembrie 2023 în Grupa Mondială I.