Home » Analize » Criza alimentară din Gaza se agravează: Peste 400 de lire sterline sacul de făină, 24 de lire 1 kilogram de ceapă și 11 lire trei ouă în puținele piețe rămase (organizație caritabilă)

Criza alimentară din Gaza se agravează: Peste 400 de lire sterline sacul de făină, 24 de lire 1 kilogram de ceapă și 11 lire trei ouă în puținele piețe rămase (organizație caritabilă)

Criza alimentară din Gaza se agravează: Peste 400 de lire sterline sacul de făină, 24 de lire 1 kilogram de ceapă și 11 lire trei ouă în puținele piețe rămase (organizație caritabilă)
Sursa foto: AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia
Ascultă articolul

Pe măsură ce alimentele și proviziile vitale devin din ce în ce mai rare, prețurile produselor de bază pe piețele din Gaza au crescut, notează BBC.

Iată un exemplu de prețuri de pe o piață din orașul Gaza, colectate miercuri de organizația caritabilă britanică Christian Aid:

  • Pachet de 64 de scutece: 640 de shekeli israelieni (141 de lire sterline)
  • 250 g de cafea instant: 350 de shekeli israelieni (77 de lire sterline)
  • Trei ouă: 51 de shekeli israelieni (11 lire sterline)
  • Sac de 25 kg de făină: 1.875 de shekeli israelieni (414 lire sterline)
  • 1 kg de ceapă: 110 shekeli israelieni (24 lire sterline)
- articolul continuă mai jos -

Potrivit unui consultant Christian Aid din Gaza, „aproape că nu mai există piețe locale” și „singura modalitate de a cumpăra este dacă ai bani cash la tine”.

Consultantul, a cărui familie de 15 persoane este blocată în Fâșie, spune că eforturile umanitare reprezintă „principala sursă de hrană”, dar că „este foarte periculos să încerci să ai acces la ele”.

De asemenea, The Guardian notează că șeful agenției ONU pentru palestinieni a declarat că personalul său leșină de foame, pe măsură ce criza alimentară din Gaza, provocată de blocada israeliană asupra majorității ajutoarelor care ajung în teritoriu, se agravează.

„Oamenii din Gaza nu sunt nici morți, nici vii, sunt cadavre ambulante”, a declarat Philippe Lazzarini, șeful Agenției Națiunilor Unite pentru Ajutor și Lucrări (UNRWA), într-o postare pe X.

Cel puțin 113 persoane au murit de foame în Gaza, dintre care 45 în ultimele patru zile.

„Această criză tot mai profundă afectează pe toată lumea, inclusiv pe cei care încearcă să salveze vieți în enclava devastată de război… Când îngrijitorii nu găsesc suficientă hrană, întregul sistem umanitar se prăbușește”, a declarat Lazzarini.

Știri video

Comentarii
  • Mor de foame, dar susținerea pentru Hamas, care a tocat miliarde pentru tunele, arme și rachete, e de nezdruncinat.

    • Motivul pentru asta este frica. Nici la noi înainte de 89 nu cred ca auzeai de foarte multi dizidenti, iar cei care se afisau sau erau aflati plateau scump pentru asta, dupa cum ne arata istoria. Asta inseamna ca toti romanii iubeau dictatura inainte de 89? Nu cred, mai degraba taceau din gura de frica. Imi imaginez ca e o situatie similara si acolo

  • George Calinescu

    Să mănânce lipie cu Hamas.

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole