Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Deputatul PNL Cristian Băcanu a declarat, luni, în emisiunea Talk News de la Profit News TV, că are un mesaj către cei care ”ies şi vorbesc fără să aibă o înţelegere înainte în coaliţie despre impozitare progresivă”, el precizând că în momentul în care s-a ieşit şi s-a vorbit despre eliminarea cotei unice, întreg mediul de afaceri a intrat în panică.
Băcanu a arătat că, din cauza războiului din Ucraina, sunt multe companii care se gândesc să îşi redirecţioneze investiţiile planificate în Ucraina şi Rusia către statele din Flancul estic, România, Bulgaria, Cehia, Polonia, Ungaria, astfel că ”trebuie să fim cu ochii pe butelie pe aceste investiţii”, să atragem aceşti investitori şi să avem un mediu de afaceri care să se bucure de predictibilitate.
”În momentul în care am ieşit şi am vorbit de eliminarea cotei unice, întreg mediul de afaceri a intrat în panică. După ce a început războiul din Ucraina, sunt multe companii care se gândesc să îşi redirecţioneze investiţiile planificate în Ucraina şi Rusia către statele din Flancul estic, România, Bulgaria, Cehia, Polonia, Ungaria, sau vor să îşi mute nişte investiţii din cele două ţări”, a spus Băcanu.
El a continuat: ”Auzeam nişte politicieni mai ales din partea stângă, de la PSD că în Franţa e 25% impozitul, sau în Germania. Nu suntem în competiţie cu Franţa şi Germania, ci cu Bulgaria, cu Polonia, cu Ungaria, sunt parteneri ai noştri în NATO şi UE dar suntem în competiţie, la atragerea investiţiilor, iar cel mai rău acum este să ne jucăm de-a fiscalitatea. O să dorm bine la noapte ştiind că avem în continuare cotă unică şi că sunt nişte ajustări pe fiscalitate, nu modificări foarte mare, dar o să dorm cu un regret că am deschis nişte discuţii sterile, despre modificarea fiscalităţii şi că întreg mediul de afaceri a intrat în panică”.
Cristian Băcanu a arătat că ”începe o perioadă de reajustări în zona estului, în care investitorii vor pleca dinspre est şi vor veni către noi.
”Noi trebuie să fim cu ochii pe butelie pe aceste investiţii, să atragem aceşti investitori, să avem un mediu de afaceri care să se bucure de predictibilitate”, a arătat deputatul liberal.
Întrebat cui i se adresează, Băcanu a arătat că mesajul este ”pentru cei care ies şi vorbesc fără să aibă o înţelegere înainte în coaliţie despre impozitarea progresivă”.
sursa: News.ro, Sursa foto: Facebook PNL Sector 5
A intrat în panică ăia care nu au plătit impozite în viața lor!
ciolacul ?
… si aia care platesc contributiile iar cand trebuie sa beneficieze sunt nevoiti sa astepte 6 luni de zile ca sa se aloce fondurile (fonduri care sunt cheltuite intr-o saptamana)
Foarte bine! Lasă că nu intră sutele de mii cu salariul minim pe economie 😂
Ticăloșii ăștia de penelei au senzația că dacă amestecă in discuție impozitarea progresivă a veniturilor persoanelor fizice cu fiscalitatea firmelor, ne dau pe spate și ne conving de teama „mediului de afaceri”!
Și nu numai. Mulți și-au pregătit bagajele pentru ca nu mai suporta circul și hoția.
Ăhă, mediul de afaceri e demult in panica, inca de cand PNL a venit la osul de ros!
NU ati facut nimic, nici pentru mediul de afaceri, nici pentru romani… dimpotriva, ceea ce ati FACUT cu totala indiferenta fata de romani si mediul de afaceri cand ati „liberalizat” Energia electrica si Gazele a facut mai mult rau si a bagat mediul de afaceri in panica!
Sunteti niste incompetenti periculosi deja pentru Romania, in vremurile astea tulburi in UE si in lume, incompetenta voastra e pericol mare!!
Asa, alungati si voi companiile cu impozitatrea progresiva, ca nu le alunga destul Putin cu razboiul.
Care e cota unică? Aia 5%pe dividende? Sau scutirile din IT? Ce-ar fi sa fie 19% pe bune? La tot.
Acum nu mai e cotă unică decât pentru fraieri. Restul sunt scutiți de taxe.