Home » Sportz » Cristi Chivu are Italia la picioare: „Trebuie să stea mulți ani la Inter”

Cristi Chivu are Italia la picioare: „Trebuie să stea mulți ani la Inter”

1205
Cristian Chivu / Sursa foto: IPA Sport/ABACA / Mediafax Foto
Ascultă articolul

Giuseppe Marotta, președintele Interului, l-a lăudat pe Cristi Chivu după ce gruparea de pe Giuseppe Meazza a cucerit cel de-al 21-lea său titlu de campioană a Italiei. Oficialul spune că a avut mereu încredere în antrenorul român și că acesta trebuie să rămână la echipă mulți ani de zile.

Cristi Chivu, lăudat după titlul câștigat cu Inter: „Îl va depăși pe Mircea Lucescu”

- articolul continuă mai jos -

De acum este oficial: Inter a cucerit al 21-lea titlu din istorie, iar acest lucru s-a întâmplat cu Cristi Chivu pe banca tehnică.

Chivu are toată încrederea președintelui lui Inter Milano

Debutant la formația din Lombardia, Chivu a reușit să se impună de la primul sezon și să îi cucerească pe fanii interiști.

Chestionat pe marginea aducerii lui Chivu la echipă, Marotta subliniază că a avut mereu încredere în român și că el trebuie să stea „ani mulți” la noua campioană a Italiei, transmite Gazzetta dello Sport.

„Acesta este titlul lui Chivu și al echipei.

Pentru mine este un vis devenit realitate: nu mi-aș fi imaginat niciodată că voi face asta ca președinte și că voi câștiga acest titlu cu Inter, ceea ce este ceva grandios”, transmite Marotta la DAZN.

„Primele mulțumiri merg către predecesorii mei, care au fost o sursă de inspirație și de valori: Pellegrini, Moratti, Facchetti, Fraizzoli, Steven Zhang. Apoi către suporteri, minunați, și către proprietari, care ne-au oferit liniște și o largă libertate de acțiune.

Așa cum a povestit Inzaghi (n.r. Simone, fostul antrenor), luni am ajuns la o înțelegere de reziliere a contractului, iar marți deja decisese să mizăm pe Chivu.

Am făcut-o cu un curaj bine gândit, pentru că avea de partea sa un CV de jucător de succes, faptul că a fost căpitan la Ajax la 21 de ani și antrenor de succes la echipa de tineret a Interului: toate aceste caracteristici ne-au determinat să luăm decizia cu liniște.

Singurul lucru care îi putea lipsi era experiența, iar noi l-am susținut în acest sens. Are calități extraordinare: va putea și trebuie să rămână la Inter mulți ani”, asigură președintele Interului.

„După prima perioadă negativă, marcată totuși de evoluții foarte frumoase și pozitive, am înțeles că echipa era foarte unită, iar antrenorul era liderul ei.

Nu am demis niciodată un antrenor, care este o componentă fundamentală, dar trebuie susținut. Și, oricum, nici nu existau condițiile necesare pentru a schimba banca: îi cunoșteam valoarea lui și a echipei”, transmite Marotta.

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole