Home » Articole » Coreea de Sud şi Statele Unite vor purta discuţii comerciale săptămâna aceasta, anunţă Seulul

Coreea de Sud şi Statele Unite vor purta discuţii comerciale săptămâna aceasta, anunţă Seulul

Coreea de Sud şi Statele Unite vor purta discuţii comerciale săptămâna aceasta, anunţă Seulul
Sursa foto: Cosmina Fernoagă
Ascultă articolul

Coreea de Sud şi Statele Unite vor avea în această săptămână consultări comerciale la Washington, la iniţiativa părţii americane, a anunţat duminică Ministerul Comerţului din Coreea de Sud, transmite agenția Reuters, citată de News.ro.

Ministrul de Finanţe Choi Sang-mok şi ministrul Comerţului Ahn Duk-geun urmează să se întâlnească cu reprezentantul comercial al SUA, Jamieson Greer, şi cu secretarul Trezoreriei, Scott Bessent, în marja reuniunilor de primăvară ale Fondului Monetar Internaţional şi Băncii Mondiale, a precizat ministerul într-un comunicat.

- articolul continuă mai jos -

Coreea de Sud speră să obţină o reducere a tarifului de 25% impus de preşedintele Donald Trump sub forma unei ”taxe reciproce”, măsură care a fost deocamdată suspendată, alături de alte tarife ridicate aplicate unui număr de state.

Potrivit comunicatului, ministrul Ahn va pleca spre Washington miercuri. Declaraţia oficială nu a oferit alte detalii privind agenda întâlnirilor sau punctele concrete de discuţie.

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole