Home » Articole » Coreea de Nord amenință că va continua să își consolideze forța nucleară / Phenianul denunță acordul dintre SUA, Coreea de Sud și Japonia privind denuclearizarea Nordului

Coreea de Nord amenință că va continua să își consolideze forța nucleară / Phenianul denunță acordul dintre SUA, Coreea de Sud și Japonia privind denuclearizarea Nordului

Coreea de Nord amenință că va continua să își consolideze forța nucleară / Phenianul denunță acordul dintre SUA, Coreea de Sud și Japonia privind denuclearizarea Nordului
Sursa foto: KNCA
Ascultă articolul

Ministerul de Externe al Coreei de Nord a declarat că va continua să își consolideze forța nucleară, denunțând un recent angajament comun al Statelor Unite, Coreei de Sud și Japoniei pentru denuclearizarea sa, potrivit mass-media de stat KCNA, citate de Reuters.

Secretarul de stat american, Marco Rubio, ministrul sud-coreean de externe, Cho Tae-yul, și ministrul japonez de externe, Iwaya Takeshi, au purtat discuții, sâmbătă, în marja unei conferințe privind securitatea de la Munchen, și au emis o declarație, reafirmându-și angajamentul față de denuclearizarea completă a Coreei de Nord.

- articolul continuă mai jos -

Ministerul de Externe de la Pyongyang a criticat țările pentru că urmăresc un plan „învechit și absurd”, avertizând împotriva căutării a ceea ce a numit „acte prostești care incită la ostilitate colectivă și conflicte”.

„Atât timp cât amenințarea ostilă a SUA și a forțelor sale vasale există, armele nucleare ale RPDC sunt mijloace de apărare a păcii și suveranității și un mijloc de autoapărare legitimă încredințat de constituția statului”, a declarat un purtător de cuvânt anonim al ministerului într-o declarație preluată de KCNA, promițând să continue consolidarea forței sale nucleare.

Purtătorul de cuvânt se referea la denumirea oficială a Coreei de Nord, Republica Populară Democrată Coreeană.

Ministerul de Externe al Coreei de Sud a îndemnat Nordul să înceteze programele sale ilicite de înarmare și să revină pe calea denuclearizării.

„Coreea de Nord nu va fi niciodată recunoscută ca stat cu arme nucleare”, a declarat purtătorul de cuvânt al ministerului, Lee Jae-woong, în cadrul unei ședințe de informare.

„Sperăm că vor realiza că dezvoltarea armelor nucleare și a rachetelor nu va face decât să le împiedice propria securitate și dezvoltare economică”.

Întâlnirea tripartită a fost prima de la învestirea președintelui american Donald Trump, care a organizat summituri fără precedent cu liderul nord-coreean Kim Jong Un în timpul primului său mandat și care a promovat relația lor personală.

Parlamentarii sud-coreeni, după ce au fost informați de Serviciul național de informații, au declarat că recentele teste cu rachete au avut, în parte, scopul de „a-și etala mijloacele de descurajare americane și de a atrage atenția lui Trump”.

Tot la Seul, armata sud-coreeană a declarat marți că a desfășurat o nouă rachetă de tip bunker buster, dezvoltată la nivel național, denumită Korean Tactical Surface to Surface Missile (KTSSM).

Racheta – poreclită Ure, care înseamnă tunet în coreeană – este capabilă să efectueze lovituri simultane de precizie într-un interval scurt de timp împotriva sistemelor de artilerie cu rază lungă de acțiune ale Coreei de Nord care ar putea amenința zona extinsă a Seulului în cazul unei situații neprevăzute, a declarat armata într-un comunicat de presă.

Știri video

Comentarii

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole