Home » Articole » Consiliul Concurenţei a început o investigație privind o posibilă înțelegere pe piața de producție și vânzare a imprimantelor și multifuncționalelor

Consiliul Concurenţei a început o investigație privind o posibilă înțelegere pe piața de producție și vânzare a imprimantelor și multifuncționalelor

Ascultă articolul

Consiliul Concurenţei a anunţat luni că a declanşat o investigaţie privind o posibilă înţelegere pe piaţa producţiei şi comercializării echipamentelor periferice şi a consumabilelor între OKI Europe Limited, prin intermediul sucursalei OKI Europe Limited Poland, şi distribuitorul său General Systems SRL.

”Consiliul Concurenţei a declanşat o investigaţie privind o posibilă înţelegere pe piaţa producţiei şi comercializării echipamentelor periferice şi a consumabilelor între OKI Europe Limited, prin intermediul sucursalei OKI Europe Limited Poland, şi distribuitorul său General Systems SRL. Autoritatea de concurenţă are indicii că OKI Europe Limited, în calitatea sa de producător, a restrâns concurenţa prin acţiuni de limitare a comercializării şi de fixare a preţurilor de revânzare în relaţia cu distribuitorul său”, a informat autoritatea de concurenţă.

- articolul continuă mai jos -

În acest context, Consiliul Concurenţei, cu sprijinul autorităţii de concurenţă din Polonia, a efectuat o inspecţie inopinată la sediul sucursalei companiei OKI Europe situat în Polonia.

OKI Europe Limited este un producător de echipamente periferice (imprimante şi multifuncţionale) dedicate, în principal, clienţilor business. OKI Europe Limited Poland, sucursala din Polonia a companiei OKI Europe Limited, comercializează produse marca OKI pe teritoriul României prin intermediul distribuitorilor.

General Systems SRL este o companie care are ca obiect de activitate importul şi distribuţia către o reţea de reselleri din România de echipamente periferice (imprimante şi multifuncţionale) marca OKI, precum şi distribuţia altor echipamente periferice.

”Inspecţiile inopinate reprezintă o etapă importantă în cadrul procedurilor de investigare a unui posibil comportament anticoncurenţial, efectuarea acestora nereprezentând o antepronunţare a Consiliului Concurenţei în ceea ce priveşte existenţa unei încălcări a Legii concurenţei”, mai arată autoritatea de concurenţă.

Documentele ridicate de către autoritatea de concurenţă din Polonia vor fi transmise spre analiza autorităţii române de concurenţă, în cadrul procedurilor specifice.

sursa: News.ro, Sursa foto: Agerpres

Comentarii

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.