Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Primarul comunei Porumbacu de Jos din județul Sibiu, Dorel Martincu, anunță că localitatea a fost executată silit deja de două ori, iar conturile au fost blocate, din cauza unor datorii care depășesc un milion de euro, anunță Turnul Sfatului.
A reușit deblocarea conturilor după plata unor datorii, însă spune că vin din urmă altele în valoare de aproximativ un milion de euro.
El dă vina pe fosta administrație. „La preluarea mandatului în decembrie 2024, am constatat o situație financiară extrem de dificilă pentru comuna noastră. Datoriile totale restante se ridică la 5 milioane de lei, fără a include proiectele de investiții în derulare”, spune primarul.
El spune că au fost inițiate deja două executări silite, ceea ce a dus la blocarea conturilor Primăriei.
”Acest lucru înseamnă că nu putem efectua plăți esențiale pentru funcționarea comunei și pentru proiectele aflate în derulare”, spune el.
Comuna Porumbacu de Jos a devenit punct turistic cunoscut în toată țara după ce aici s-au dezvoltat două investiții importante: Castelul de lut – Valea Zânelor și Povestea calendarului.
În jurul lor s-a dezvoltat o întreagă infrastructură turistică, cu pensiuni și restuarante. Ulterior, aici a deschis o pensiune Andreea Esca, iar la sfatul prezentatoarei ProTV, recent a devenit proprietar și solistul trupei Vama, Tudor Chirilă.
Ați cerut pomana de la stat..pasuirea ilegală e pomana..
Ați cerut pomana de la stat..pasuirea ilegală e pomana..