Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Șeful organismului UE responsabil cu extinderea blocului comunitar a avertizat miercuri Bosnia-Herțegovina, țară aspirantă la statutul de membru, că aliații UE nu vizitează Rusia, referindu-se la o vizită anunțată la Moscova a liderului naționalist sârb bosniac Milorad Dodik, relatează The Guardian.
Țara, care a depus cererea de aderare la UE în 2016, a primit statutul de țară candidată în decembrie anul trecut, după ce s-a temut că războiul din Ucraina ar putea destabiliza regiunea balcanică.
„Avem nevoie ca Bosnia și Herțegovina să fie aliatul nostru”, a declarat comisarul european pentru extindere, Oliver Varhelyi, în cadrul unei conferințe de presă la Sarajevo, referindu-se la necesitatea unui front comun după invazia Rusiei în Ucraina în februarie anul trecut.
„Aliații noștri nu merg la Rusia, acesta este mesajul meu”, a spus Varhelyi ca răspuns la întrebarea unui reporter privind vizita lui Dodik, relatează Reuters. „Cine vrea să fie aliatul nostru, nu merge în Rusia”.