Home » Articole » Comisarul european pentru Buget, la Bucureşti, pentru consultări înaintea elaborării bugetului pe termen lung al UE

Comisarul european pentru Buget, la Bucureşti, pentru consultări înaintea elaborării bugetului pe termen lung al UE

Comisarul european pentru Buget, la Bucureşti, pentru consultări înaintea elaborării bugetului pe termen lung al UE
Sursă foto: Unsplash
Ascultă articolul

Comisarul european pentru Buget, luptă antifraudă şi administraţie publică, Piotr Serafin, se va întâlni joi, la Bucureşti, cu preşedintele interimar Ilie Bolojan şi cu premierul Marcel Ciolacu.

Acesta va fi primit la ora 10:00 de preşedintele interimar Ilie Bolojan, iar la ora 11:30 va merge la Palatul Victoria, pentru o discuţie cu şeful Executivului, potrivit agendelor oficiale.

- articolul continuă mai jos -

Reprezentantul Comisiei Europene efectuează o vizită de două zile în România.

Potrivit Reprezentanţei Comisiei Europene la Bucureşti, vizita va fi axată pe îmbunătăţirea incluziunii sociale, crearea de locuri de muncă şi consolidarea comunităţilor locale cu ajutorul fondurilor acordate de UE.

În cadrul vizitei vor avea loc discuţii cu autorităţile şi părţile interesate pentru a sprijini mai bine creşterea economică a României şi a alinia priorităţile ţării la planurile privind viitorul buget al UE.

Această vizită face parte din consultările paneuropene efectuate de Comisia Europeană înainte de prezentarea următorului buget pe termen lung al UE, planificată pentru luna iulie a acestui an.

Comisarul european Piotr Serafin se va întâlni şi cu ministrul Afacerilor Interne, Cătălin Predoiu, pentru a discuta despre securitate, protecţia frontierelor şi gestionarea migraţiei, cu accent pe rolul esenţial care îi revine României în protejarea frontierelor externe ale UE.

Serafin va discuta, de asemenea, cu oameni de afaceri şi cu grupuri de investitori din România pentru a le afla părerea cu privire la modul în care funcţionează finanţările actuale din partea UE.

Vineri, el se va deplasa la Oradea, unde va vizita proiecte importante de infrastructură, precum Spitalul Judeţean şi Aeroportul Oradea.

Știri video

Comentarii

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole