Claudia Prisecaru s-a clasat pe locul 6 în proba de 3.000 m…

sursa foto: Federatia de Atletism

Claudia Prisecaru s-a clasat pe locul 6 în proba de 3.000 m obstacole la Europene

Sportiva română Claudia Prisecaru s-a clasat pe locul 6 în proba de 3.000 m obstacole, sâmbătă, la Campionatele Europene de atletism de la Munchen.

Prisecaru (24 ani) a fost înregistrată cu timpul de 9 min 35 sec 17/100.

Medalia de aur a fost câştigată de albaneza Luiza Gega, în 9 min 11 sec 31/100, nou record al competiţiei. Argintul a revenit germancei Lea Meyer, cronometrată în 9 min 15 sec 35/100, în timp ce britanica Elizabeth Bird a obţinut medalia de bronz, în 9 min 23 sec 18/100.

România a câştigat o medalie la Europenele de la Munchen, aurul cucerit de Bianca Ghelber la aruncarea ciocanului.

Duminică, în ultima zi a Europenelor de la Munchen, România mai are un reprezentant în concurs, pe Alexandru Novac, în finala de la aruncarea suliţei (20:50, ora României).