
China impune taxe vamale de până la 34,9% la importurile de coniac din UE
Ministerul Comerţului din China a emis vineri decizia finală privind coniacul provenit din Uniunea Europeană, implementând taxe vamale de până la 34,9% pe o perioadă de cinci ani, începând din 5 iulie, transmite agenția de știri Reuters, citată de Agerpres.
Urmărește cele mai noi producții video G4Media
- articolul continuă mai jos -
Unele companii care şi-au luat angajamente privind preţul minim vor fi scutite de taxa vamală mai ridicată, dacă nu îşi încalcă angajamentele, a precizat Ministerul Comerţului din China.
Decizia vine după ancheta anti-dumping privind coniacul importat din UE, lansată anul trecut de autorităţile de la Beijing. Discuţiile dintre cele două părţi trenează de câteva luni, în timp ce se înregistrează un declin al vânzărilor în China, cea mai mare piaţă de coniac din lume în funcţie de valoare.
Franţa, printre ai cărei producători se află LVMH, Remy Cointreau şi PernodRicard, exportă cantităţi imense de băuturi spirtoase în statul asiatic şi este văzută ca principala ţintă a taxelor vamale suplimentare la coniac, după ce Parisul şi-a exprimat sprijinul faţă de eforturile CE de protejare a pieţei interne EV. De asemenea, vânzările de coniac au încetinit în Statele Unite, cea mai mare piaţă din lume în funcţie volume, din cauza inflaţiei şi a incertitudinilor economice.
Producătorii de coniac din Franţa susţin că aceste taxe reprezintă represalii în urma impunerii de către Comisia Europeană de tarife vamale suplimentare la importurile de vehicule electrice (EV) din China.
Conform datelor Biroului Naţional Interprofesional al Coniacului din Franţa (BNIC), exporturile lunare de coniac către China au scăzut cu 70%, în urma disputei comerciale.
Donează lunar pentru susținerea proiectului G4Media
Donează suma dorită pentru susținerea proiectului G4Media
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Pentru a posta un comentariu, trebuie să te Înregistrezi sau să te Autentifici.