
China anunță că exporturile au crescut peste aşteptări / Livrări masive către ţările din Asia de Sud-Est, care au compensat o scădere de peste 21% a exporturilor către SUA
Datele publicate luni de Biroul Naţional de Statistică al Chinei arată că vânzările cu amănuntul au crescut cu doar 5,1% în aprilie, sub aşteptările analiştilor de 5,5% şi în scădere faţă de 5,9% în martie, semnalând o cerere internă slabă în ciuda măsurilor de stimulare, relatează Reuters, transmite News.ro.
Susține G4Media. Click AICI pentru a redirecționa 3.5% din impozit - online, gratuit și simplu.
Urmărește cele mai noi producții video G4Media
- articolul continuă mai jos -
În schimb, producţia industrială a crescut cu 6,1% faţă de aceeaşi perioadă a anului trecut, depăşind estimările, deşi în scădere faţă de +7,7% în martie – semn că noile tarife impuse de SUA (145% pe importuri chineze) nu au afectat semnificativ sectorul industrial.
Investiţiile în active fixe au crescut cu 4% în perioada ianuarie–aprilie, uşor sub aşteptări. Sectorul imobiliar rămâne în criză, cu o scădere de 10,3% a investiţiilor, iar preţurile locuinţelor din marile oraşe au înregistrat cel mai mare declin lunar din noiembrie 2023.
Exporturile Chinei au crescut peste aşteptări, susţinute de livrări masive către ţările din Asia de Sud-Est, care au compensat o scădere de peste 21% a exporturilor către SUA în aprilie. Aceasta în ciuda tarifelor reciproce ridicate dintre cele două puteri.
Rata şomajului urban a scăzut la 5,1%, în timp ce cererea de automobile a încetinit semnificativ: doar +0,7% în aprilie, faţă de +5,5% în martie, în ciuda subvenţiilor guvernamentale pentru înlocuirea vehiculelor şi a electrocasnicelor.
Pe fondul unei pauze în războiul tarifar, Beijingul şi Washingtonul au agreat o reducere temporară a taxelor vamale pentru 90 de zile, ceea ce a determinat bănci precum Nomura să-şi revizuiască în creştere prognozele pentru PIB-ul Chinei în trimestrul II (4,8%) şi pentru întregul an (3,7%). Totuşi, avertismentele persistă din cauza presiunilor deflaţioniste şi a riscurilor din sectorul imobiliar.
Indicele CSI 300 a scăzut cu 0,39% luni, iar yuanul a rămas stabil. Banca centrală a redus rata dobânzii repo pe 7 zile la 1,4%, iar marţi este aşteptată o nouă reducere a dobânzii de referinţă, ca parte a eforturilor de stimulare economică.
Donează lunar pentru susținerea proiectului G4Media
Donează suma dorită pentru susținerea proiectului G4Media
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen BankCitește și...
© 2025 G4Media.ro - Toate drepturile rezervate
Acest site foloseşte cookie-uri.
Website găzduit de Presslabs.
2 comentarii