Home » Articole » China a efectuat exerciţii militare cu nave amfibie în apropierea Taiwanului

China a efectuat exerciţii militare cu nave amfibie în apropierea Taiwanului

China a efectuat exerciţii militare cu nave amfibie în apropierea Taiwanului
Sursa foto: Hector RETAMAL / AFP
Ascultă articolul

China a desfăşurat exerciţii militare cu nave amfibie în apropierea Taiwanului, chiar în ziua aniversării unui an de când preşedinte al insulei este William Lai, a anunţat marţi televiziunea de stat CCTV, informează agenția de știri AFP, citată de Agerpres.

Preşedintele taiwanez Lai Ching-te, criticat de Beijing, a declarat marţi că Taiwanul „trebuie să se pregătească pentru război pentru a evita un război” şi a îndemnat la întărirea rezilienţei economice a arhipelagului revendicat de Beijing.

- articolul continuă mai jos -

În aceeaşi zi, China a efectuat manevre în apele din largul zonei sudice a provinciei chineze Fujian, situată în faţa Taiwanului, potrivit CCTV.

Imagini difuzate de CCTV pe canalul său militar arată mai multe tancuri lansându-se dinspre ocean spre un mal de nisip, soldaţi în veste de salvare portocalii pilotând ambarcaţiuni în jurul unor obstacole plutitoare, pe fondul unei muzici lirice.

Potrivit AFP, China, care consideră Taiwanul ca făcând parte din teritoriul său şi ameninţă să recurgă la forţă pentru a-l anexa, a întreprins în ultimii ani mai multe serii de manevre militare în jurul Taiwanului.

Ministerul Apărării taiwanez a anunţat marţi că a detectat şase avioane şi opt nave ale Armatei Populare de Eliberare în jurul teritoriului său.

Chen Binhua, purtătorul de cuvânt al Biroului de afaceri taiwaneze de la Beijing, a denunţat marţi „poziţia separatistă” a lui Lai şi l-a acuzat că promovează o „decuplare economică” între cele două maluri ale Strâmtorii Taiwan, potrivit CCTV.

El a adăugat că Beijingul este „dispus să se angajeze într-un dialog” cu Taiwanul, însă sub anumite condiţii.

Liderul taiwanez a afirmat la rândul său marţi că un schimb cu Beijingul este posibil, cu condiţia ca el să se facă „în paritate şi demnitate”.

„Suntem în continuare gata să luptăm”, a declarat marţi pentru televiziunea chineză Qian Bo, un soldat participant la manevre.

Știri video

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole