Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Creșterea actuală a prețurilor la energie în Europa a determinat guvernele să instituie măsuri pentru a proteja consumatorii de impactul direct al creșterii prețurilor. Scopul acestor măsuri este de a urmări și de a oferi o imagine de ansamblu a diferitelor politici utilizate de țări la nivel național pentru a atenua efectul creșterii prețurilor pentru consumatori.
Pentru a combate creșterea prețurilor la energie, publicația de specialitate Bruegel a trecut în revista ce decizii fiscale au luat țările din UE ca răspuns la criza energetică, cum ar fi reducerea accizelor la benzină și motorină. Colectând date din baza de date online a Comisiei Europene, Brugel a făcut o comparație între accizele din septembrie 2021 și accizele actuale.
România
Citește integral pe economedia.ro