Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Câțiva zeci de etnici turci au sărbătorit duminică, în centrul Bucureștiului, o sută de ani de la formarea Turciei moderne, la statului lui Mustafa Kemal Atatürk din fața Teatrului Odeon.
Membrii comunității turce au depus coroane de flori la bustul întemeietorului statului turc modern, au fluturat steaguri în culorile Turciei și și-au făcut poze la monument.
Potrivit recensământului din 2021, în București trăiește o comunitate turcă de puțin peste 1.300 de persoane.
În data de 29 octombrie, Turcia sărbătorește ziua națională, respectiv desființarea sultanatului și proclamarea republicii.
/https%3A%2F%2Fwww.g4media.ro%2Fwp-content%2Fuploads%2F2023%2F10%2FWhatsApp-Image-2023-10-29-at-11.16.42-3.jpeg)
G4Media
/https%3A%2F%2Fwww.g4media.ro%2Fwp-content%2Fuploads%2F2023%2F10%2FWhatsApp-Image-2023-10-29-at-11.16.42-1.jpeg)
G4Media
/https%3A%2F%2Fwww.g4media.ro%2Fwp-content%2Fuploads%2F2023%2F10%2FWhatsApp-Image-2023-10-29-at-11.16.43.jpeg)
/https%3A%2F%2Fwww.g4media.ro%2Fwp-content%2Fuploads%2F2023%2F10%2FWhatsApp-Image-2023-10-29-at-11.16.42-2.jpeg)
G4Media
Zecile alea sunt «cateva», nu «cativa».
si de ce nu se duc in turcia daca le e asa draga? de ce au venit aici?
Le place in „occudentul decadent” ce sa vezi?
La multi ani, Turcia!🇹🇷