Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Câteva sute de persoane au ieșit și miercuri seara în centrul Timișoarei, pentru a protesta împotriva lui Călin Georgescu. “Inima bate pentru libertate”, “Pentru drepturi &onoare, nu vrem ură și teroare”, “Copiii voștri sunt liberi”, “1989 contra comunis, 2024 contra fascism”, “Problema e corupția, UE e soluția”, “Fără extremism, noi vrem progresism”. “Cât inima ne bate, nu ne dăm la o parte”, se poate citi pe mesajele scris de manifestanți.
/https%3A%2F%2Fwww.g4media.ro%2Fwp-content%2Fuploads%2F2024%2F11%2F11-4-1024x768.jpg)
Protest în Timișoara FOTO Ștefan Both
/https%3A%2F%2Fwww.g4media.ro%2Fwp-content%2Fuploads%2F2024%2F11%2F5-10-1024x768.jpg)
Protest în Timișoara FOTO Ștefan Both
Lurențiu Ștefănescu, de la Inițiativa Timișoara, a vorbit la microfon despre importanța menținerii rezultatelor alegerilor de duminica trecută.
“Mâine se întrunește Consiliul Suprem de Apărare Națională, care se ocupă de siguranța și securitatea României. Sper ca domnii de acolo să nu se gândească la ipoteza de anula alegerile, deoarece acest lucru ar fi o luvitură de stat. Dacă au existat feraude sau atacuri cibernetice, trebuie ca structurile de stat să cerceteze cazul și să pedepsească vinovatul. În niciun caz să anuleze votul cetățeanului. Repet, ar fi o lovitură de stat, care ne-ar întoarce cu 30 de ani în urmă. Noi, care suntem în rețeaua de ONG-uri care organizează aceste proteste, suntem foarte atenți ce se va întâmpla mâine”, a spus Ștefănescu.
/https%3A%2F%2Fwww.g4media.ro%2Fwp-content%2Fuploads%2F2024%2F11%2F8-7-1024x768.jpg)
Protest în Timișoara FOTO Ștefan Both
/https%3A%2F%2Fwww.g4media.ro%2Fwp-content%2Fuploads%2F2024%2F11%2F6-7-1024x768.jpg)
Protest în Timișoara FOTO Ștefan Both
/https%3A%2F%2Fwww.g4media.ro%2Fwp-content%2Fuploads%2F2024%2F11%2F2-10-1024x768.jpg)
Protest în Timișoara FOTO Ștefan Both
/https%3A%2F%2Fwww.g4media.ro%2Fwp-content%2Fuploads%2F2024%2F11%2F1-10-1024x768.jpg)
/https%3A%2F%2Fwww.g4media.ro%2Fwp-content%2Fuploads%2F2024%2F11%2F3-10-1024x768.jpg)
Protest în Timișoara FOTO Ștefan Both
/https%3A%2F%2Fwww.g4media.ro%2Fwp-content%2Fuploads%2F2024%2F11%2F12-5-1024x768.jpg)
Protest în Timișoara FOTO Ștefan Both
Sute de tineri au ieșit în stradă și la Cluj-Napoca.
„Tinerii vă cer în cor, nu votați un dictator”, „Iubirea de țară, nu e legionară”, ” Viitorul ne cere ajutorul”, „Alerta, alerta, alertă antifascista”, „Viitorul suntem noi, nu Georgescu în turul doi”. „Nu vrem să trăim, sub papucul lui Putin”. „Vrem UE, nu URSS” „Fii informat, nu manipulat!” sunt mesajele scandate sau scrise din Cluj-Napoca, transmite Actual de Cluj.
Și în centrul orașelor Iași, București și Brașov au loc miercuri seară proteste împotriva candidatului Călin Georgescu, cu discurs pro-rus și anti-occidental.
Dar ce vor tinerii comunism? Monarhia a fost sustinuta de catre legionari. Comunismul a distrus monarhia si Romania
Fa, de aia a fost asasinat Codreanu în închisoare la ordinul regelui Carol al-Ii-lea, pentru că susținea monarhia. Nu mai fuma propagandă legionară că te radicalizezi.