Home » Articole » Cameră de luat vederi suspectă descoperită într-o gară crucială pentru NATO din Germania: Rusia este bănuită / Cum era camuflat dispozitivul

Cameră de luat vederi suspectă descoperită într-o gară crucială pentru NATO din Germania: Rusia este bănuită / Cum era camuflat dispozitivul

3755
Cameră de luat vederi suspectă descoperită într-o gară crucială pentru NATO din Germania: Rusia este bănuită / Cum era camuflat dispozitivul
Sursa foto: Freepik / fabrikasimf
Ascultă articolul

Pe 29 septembrie, un angajat al companiei feroviare germane Deutsche Bahn a descoperit, aproape întâmplător, o cameră suspectă la gara Minden din Renania de Nord-Westfalia, potrivit Rador Radio România.

După cum subliniază colegii noștri de la AD, camera este acoperită cu autocolante ale Deutsche Bahn, dar compania insistă că nu a instalat niciodată acest tip de cameră acolo. Aceasta este o descoperire suspectă, mai ales că stația Minden este crucială pentru NATO, deoarece primește o parte semnificativă a infrastructurii sale militare.

- articolul continuă mai jos -

S-a deschis o anchetă, care confirmă suspiciunile inițiale: camera a fost instalată astfel încât să fie îndreptată spre triajul din Minden, un spațiu unde sunt depozitate mijloacele de transport ale armatei germane, Bundeswehr.

O altă problemă: tot în jurul acestui punct strategic este staționat Batalionul 130, cunoscut sub numele de „batalionul de geniu pontifical”. Această secție germano-britanica NATO este esențială pentru organizație, deoarece este singura echipată cu sistemul de poduri M3, folosit pentru traversarea râurilor în timpul operațiunilor.

De asemenea, în interiorul camerei a fost descoperită o cartelă SIM, care permitea vederea nocturnă și înregistrarea video în direct. Deși incidente similare au fost observate în Polonia, o descoperire de o asemenea amploare nu mai fusese făcută niciodată în Germania.

Marți, poliția a percheziționat locuința unui cetățean lituanian. Bărbatul, principalul suspect în acest caz, ar putea avea legături cu Rusia, care ar putea beneficia foarte mult de astfel de informații de spionaj.

Sursa: LA LIBRE BELGIQUE / Rador Radio România / Traducerea: Gabriela Sîrbu

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole