Home » Articole » Cadoul inedit al lui Emmanuel Macron pentru Albert de Monaco: un munte subacvatic a primit numele prinţului / Acesta este un „relief subacvatic major” situat în Oceanul Indian

Cadoul inedit al lui Emmanuel Macron pentru Albert de Monaco: un munte subacvatic a primit numele prinţului / Acesta este un „relief subacvatic major” situat în Oceanul Indian

Cadoul inedit al lui Emmanuel Macron pentru Albert de Monaco: un munte subacvatic a primit numele prinţului / Acesta este un „relief subacvatic major” situat în Oceanul Indian
Foto: Captură video
Ascultă articolul

Preşedintele francez Emmanuel Macron i-a oferit, sâmbătă, prinţului de Monaco un cadou neobişnuit cu ocazia vizitei sale de stat în principat: numirea unui munte subacvatic Albert al II-lea, relatează News.ro, care citează AFP.

Acesta este un „relief subacvatic major” situat în Oceanul Indian şi descoperit de serviciul hidrografic al Marinei franceze, a precizat preşedinţia franceză. Viitorul Munte Albert al II-lea „măsoară 1958 de metri, la fel ca anul naşterii prinţului în vârstă de 67 de ani”, a adăugat Élysée, precizând că desemnarea a fost validată de Organizaţia Hidrografică Internaţională (OHI).

- articolul continuă mai jos -

Cu două zile înainte de conferinţa internaţională a Organizaţiei Naţiunilor Unite privind oceanele, de la Nisa, vecină cu Monaco, Emmanuel Macron a adus un omagiu eforturilor prinţului Albert al II-lea de a proteja mările.

 O rachetă şi o carte 

De asemenea, i-a oferit o rachetă de tenis „Rafa no5”, din care au fost produse doar 92 de exemplare pentru a celebra cariera campionului spaniol Rafael Nadal. Numărul 5 se referă în mod simbolic la 2005, anul în care Albert al II-lea, pasionat de tenis, a fost înscăunat. Anul 2005 marchează, de asemenea, primul titlu la Monte-Carlo al lui Rafael Nadal, turneu pe care avea să îl câştige de unsprezece ori în cariera sa.

Pe plan literar, şeful statului i-a oferit oaspetelui său şi o primă ediţie ilustrată din 1880 a cărţii lui Jules Verne, „Voyageurs du XIXe siècle”, o relatare a marilor călătorii şi călători din secolul autorului. Acest cadou face trimitere la bunicul prinţului, Albert I, „el însuşi explorator, în special prin campaniile sale oceanografice, şi pasionat de progresul tehnic, teme dragi lui Jules Verne”, potrivit Palatului Élysée.

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole