BREAKING România, ca Germania: a egalat Elveția cu două goluri în prelungiri…

BREAKING România, ca Germania: a egalat Elveția cu două goluri în prelungiri ale vitezistului Mihăilă după un meci catastrofal / It ain’t over till the fast boy scores

România a produs un meci halucinant în deplasarea cu Elveția de luni seară, în preliminariile Euro 2024. A scos un egal, 2-2, cu două goluri ale rezervei Valentin Mihăilă în minutele 90 și 90+2, după ce până atunci doar norocul, inspirația portarului Horațiu Moldovan și aroganța elvețienilor au împiedicat un scor-fluviu.

Fusese doar 2-0 la pauză pentru Elveția, cu o prestație penibilă a României. A intervenit inspirația antrenorului Edi Iordănescu, care i-a înlocuit în minutul 57 pe Ianis Hagi și Florinel Coman – inexistenți – cu Valentin Mihăilă și Olimpiu Moruțan. Iar cei doi au lucrat ambele goluri: centrări perfecte ale lui Moruțan, reluări imparabile ale vitezistului Mihăilă.

De notat și comportamentul curios al antrenorului Elveției, Murat Yakin, care și-a scos de pe teren toate vedetele între minutele 60 și 90, când părea că România e incapabilă de vreo reacție ofensivă.

Au venit însă cursele lui Valentin Mihăilă, cel mai rapid jucător al României din ultimul deceniu. Și, dacă la operă se spune că ”It ain’t over till the fat lady sings”, elvețienii au aflat pe pielea lor că la fotbal ”It ain’t over till the fast boy scores”.

Cu acest egal, România rămâne pe locul secund în grupa de calificare, cu 8 puncte. Elveția e pe primul loc cu 10 puncte, Israel pe locul trei, cu 7 puncte. Următoarele meciuri din grupa de calificare pentru Euro 2024 sunt programate în septembrie.

Primele două naționale din grupă se califică la Campionatul European din 2024.

Final: Elveția – România 2-2, după un meci cu o desfășurare incredibilă.

Min 90+7: Bară a Elveției cu poarta goală, reluare imprecisă a unui atacant elvețian

Min 90+2: Mihăilă înscrie golul egalizator. Ce surpriză!

Min 90: Mihăilă înscrie neașteptat după cursul jocului și scorul este 2 la 1 pentru Elveția, în min. 90.

Pauză: O primă repriză umilitoare pentru România. Elveția domină copios la toate capitolele și conduce cu 2-0 la pauză.

Min 41: Elveția se distanțează la 2-0 în minutul 42. Dublă a lui Zeky Amdouni.

Min 29: Inevitabilul s-a produs în minutul 28: Elveția a înscris prin Zeky Amdouni. Elveția-România 1-0.

min 10: Elvețienii domină copios începutul meciului, românii ies cu greu din preajma propriului careu, iar posesia, după primele 15 minute este 81% pentru elvețieni. Românii au reușit doar 24 de pase în comparație cu cele 130 ale elvețienilor.

știrea inițială

După ce Andrei Raţiu, Mario Camora şi Raul Opruţ au acuzat diverse probleme, selecţionerul Edward Iordănescu a decis să-l cheme la lot pe Valentin Ţicu de la Under 21. Meciul va fi arbitrat de Daniele Orsato, ajuttat de Ciro Carbone şi Alessandrro Giallatini, transmite News.ro.

Rezervă a fost desemnat Andrea Colombo. Selecţionerul Edward Iordănescu a convocat 26 de jucători pentru jocurile din această lună:

Portari

Ştefan TÂRNOVANU (FCSB, 1/0), Marian AIOANI (Farul Constanţa, 0/0), Horaţiu MOLDOVAN (FC Rapid 1923, 1/0)

Fundaşi

Andrei RAŢIU (Huesca | Spania, 11/1), Cristian MANEA (CFR Cluj, 21/2), Andrei BURCĂ (CFR Cluj, 17/1), Radu DRĂGUŞIN (Genoa | Italia, 5/0), Ionuţ NEDELCEARU (Palermo | Italia, 24/2), Adrian RUS (Pisa | Italia, 17/1), Mario CAMORA (CFR Cluj, 9/0), Raul OPRUŢ (Hermannstadt, 3/0)

Mijlocaşi

Marius MARIN (Pisa | Italia, 10/0), Tudor BĂLUŢĂ (Farul Constanţa, 11/0), Vladimir SCRECIU (Universitatea Craiova, 0/0), Darius OLARU (FCSB, 10/0), Nicolae STANCIU (Wuhan Three Towns | China, 58/12), Alexandru CICÂLDĂU (Ittihad Kalba | EAU, 29/4), Ianis HAGI (Rangers | Scoţia, 24/2), Deian SORESCU (FCSB, 10/0), Olimpiu MORUŢAN (Pisa | Italia, 7/1), Florinel COMAN (FCSB, 5/0), Dennis MAN (Parma | Italia, 18/6), Valentin MIHĂILĂ (Parma | Italia, 10/1)

Atacanţi

George PUŞCAŞ (Genoa | Italia, 34/10), Denis ALIBEC (Farul Constanţa, 29/3), Louis MUNTEANU (Farul Constanţa, 0/0).

Echipa naţională a României a remizat, vineri seară, în deplasare, scor 0-0, cu selecţionata din Kosovo, în Grupa I de calificare la Campionatul European din 2024. Luni, naţionala va întâlni Elveţia, în deplasare, de la ora 21.45, într-un meci transmis de Prima TV.

Tot luni, în grupa I, se mai joacă meciurile Israel – Andorra şi Belarus – Kosovo.