G4Media.ro

Președintele Klaus Iohannis a promulgat legea carantinei și izolării: Românii infectați cu…

Susține-ne activitatea G4Media logo
Donație Paypal recurentă

Donează lunar pentru susținerea proiectului G4Media

Donează prin Transfer Bancar

CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867

Deschis la Raiffeisen Bank
Donează prin Patreon

Donează

54 comentarii

  1. Mai bine o numim legea puscariei.

    • ai uitat lanturile ?

    • Pe ce planeta umbla ba derutaților ciumatii liberi pe strada? Pentru voi ar trebui o lege sa înființeze tara dobitocilor sa va adune și să vă bage acolo sa stai sa schimbați între voi ideile astea minunate care va trec prin capetele alea luminate.

    • ba ioane , de cand pana cand un bolnav de covid asimtomatic e ciumat? Tu te auzi ce zici? E o bola respiratorie(daca ai vre-un simtom), n u e ciuma.

    • De ce nu faci tu o faptă bună şi iei acasă un bolnav de covid asimptomatic?. Scapă omul de puşcăria medicală. Apoi postează pe site şi te cred. Te bagi?

    • Bai slabutilor de dibla, astia care credeti ca ati rezolvat-o, ultimele studii ma contrazic (eu credeam ca doar 1 din 10 infectati e depistat), zic unii ca, de fapt, 1 din 80 de infectati e depistat. Asa ca sa fiti voi sanatosi, oricum ar fi, majoritatea infectatilor umbla si vor umbla si de acum incolo pe strada fara probleme.
      Dar daca mintea voastra se mai linisteste un pic tot e bine.

    • M , sunt curios cu cit plateste GRU comentariile tale?

  2. Asa cum deja ne-a obisnuit, presedintele s-a miscat foarte repede si a promulgat aceasta lege atit de necesara . Poate era de admirat ca acest lucru sa fi fost facut de mai toate instiutiile statului roman. Putem spune cu – mina pe inima- ca asteptarile noastre cetatenesti au fost favorabil exprimate si rezolvarea lor grabnic necesara , asa cum CCR ne-a explicat deja ,si cum normalitatea ne arata cum intre puterile din stat trebuie sa existe o abordare loiala.In acest contest , poate era mai rezonabil ca inainte de a face publica decizia, CCR sa fi conlucrat cu guvernul si sa fi cerut acestuia inceperea lucrului in vederea obtinerii unei noi legi concomitent cu momentul suprapus al anuntului deciziei la care ar fi trebuit sa fie atasate si normele de aplicare (o actiune concomitent realizata ).Era posibil, in acelasi timp , ca CCR sa ceara imperativ si sa stabileasca un termen, de o zi sau doua zile , ca obligatie de vot in parlament . Astfel s-ar fi putut elimina decalajul major (cu rezultatele deja stiute ) intre decizia initiala si momentul votului in parlament .In fine ,totul a trecut si presedintele, dupa nenumaratele interventii publice ce cereau ,imperativ, urgentarea votului pe legea in cauza , a promulgat legea si a dat guvernului un instrument absolut necesar in aceste momente de recrudescenta a virusului si a efectelor lui in societate .

    • ai baut gaz? eu cred ca…

    • De ce sa stai în spital minim 48 de ore dacă nu ai simptome?Bine, te pot tine și săptămâni dacă vrea DSP-ul. Stai acasă eventual, în izolare. IN NICI O TARA DE PE PLANETA NU S-A ÎNTÂMPLAT ASA CEVA.

    • Ce fumezi tu? :))

    • @Flav
      Aia cu 48 de ore e o fenta. Stai exact atata vreme cat decide medicul sau DSP. Citeste inca o data legea.
      N-o sa stea nimeni 48 de ore, toata lumea sta in spital pana are doua teste negative consecutive.

  3. Pt toti aia care nu cred, gen leguma Transalpinarum, vedea-va-ash cu covid /rofl

  4. Nici nu mai au nevoie de Legea vaccinarii obligatorii….. au introdus-o mascat in art de mai jos din Legea carantinarii si izolarii:
    c) izolarea – masura care consta in separarea fizica a persoanelor afectate de o boala infectocontagioasa sau a persoanelor purtatoare ale agentului inalt patogen CHIAR DACA ACESTEA NU PREZINTA SEMNE SI SIMPTOME SUGESTIVE, la domiciliu, la locatia declarata de persoana izolata, intr-o unitate sanitara sau la o locatie altemativa atasata unitatii sanitare, in vederea monitorizarii starii de sanatate SI APLICARII UNUI TRATAMENT, dupa caz, masura instituita in scopul vindecarii si reducerii gradului de contagiozitate PE BAZA CONSIMTAMANTULUI PERSOANELOR SAU, IN LIPSA ACESTUIA, PRIN DECIZIA INDIVIDUALA MOTIVATA A DIRECTIEI DE SANATATE PUBLICA, care va contine mentiuni cu privire la data si emitentul actului, numele §i datele de identificare ale persoanei izolate, durata masurii si calea de atac prevazuta de lege;

    Esti suspect,,,,la izolare cu tine….Ca sa poti reveni in societate trebuie sa iei tratamentul (VACCIN)…In caz ca nu-ti dai consimtamantul, nu-i nimic …il da DSPul in locul tau.

    Se sare peste consimtamantul rudelor/apartinatorilor in cazul celor a caror stare de sanatate ii aduce in imposibilitatea oferirii consimtamantului.

    Nicio institutie medicala si niciun medic nu poate avea un rol in suprascrierea consimtamantului, conform Codului de Deontologie Medicala, Articolele 11-13. Se creeaza un conflict intre codurile si legile existente, dar si cu Constitutia Romaniei, Art 26, si cu Tratatele Internationale de la Nuremberg si Oviedo

  5. Sinistrii tericeanul si ciolacul si-au atins scopul. Au pozat in salvatori si s-au asigurat ca la alegeri nu va veni multa lume.
    Inspirati aerul de libertate oferit de Partid si sculele lor, uebara si ccere

  6. Nimic despre musamalizarea dosarului 10 august. Adevarul umbla prin Bucuresti cu capul spart.

    • filfizonul rares bogdan sa mearga sa ia crema si peria de ghete de la vela si sa le faca bocancii lui cucos, sindile, chirica, cazan.

      talentatul domn predoiu…

      SS isi continua misiunea incredintata de Partid.

      mai sunt infractori de scapat, dosare de inchis, procurori, magistrati de pedepsit!

      ce credeti, aia care l-au casapit la gard pe ceausescu se joaca ?

      „noua” justitie s-a nascut cu „procesul” ceausestilor. ce putea sa iasa ?

    • la unii umbla capul gol

    • pe filfizon nu l-am vazut cu plarie. e acoperit sau descoperit ?

  7. Dar a luat-o cu el la Bruxelles?

  8. Asta e epocala:

    „Orice persoană poate contesta în instanţă actele administrative normative cuprinse în legea carantinei. Soluţionarea va fi făcută în maximum 15 zile”. Adica atunci cand contestatia, de regula, nu mai are obiect :))))

    Evident ca a promulgat-o Iohannis, doar nu-l privesc pe el drepturile noastre.
    Decizia de intezicere sau restrangere a unui drept poate fi facuta doar de un judecator: DSP ar fi trebuit sa fie obligata sa aduca o hotarare a unui judecator in termen de 48 ore de la momentul restrangerii efective a unui drept.
    Doar ca, asa cum frumos spune Copresedintele USL: „sanatatea e cel mai important drept”. Libertatea nu-i un drept, e un privilegiu pe care ni-l acorda sau retrage Maria Sa Iohannis si Paharnicul Ludovic.
    Indiferent ce se intampla de acum incolo USL nu mai e de votat.

    • Legea 487/2012 si Ordinul 488/2016 sunt edificatoare.
      Sa vezi la ce nivel ne-au catalogat.:)))))))))
      Mult sub cel reglementat prin cele doua acte normative.

    • 2002 – rectificare
      Daca Hitler ar trai si n-ar avea covid,ar fi liber si sanatos.
      Restul …. :))))))

    • Atunci cand te-oi imbolnavi, la judecator sa te duci sa te trateze.

  9. Gata, de marti sintem salvati! Disperatii tarii pot rasufla usurati.
    De fapt, in asta statea toata epidemia, nu putea Arafat sa doarma linistit gindindu-se la citi ii scapa printre degete.
    Vai, dar ce ginduri impure, ce prost sint, totul e pentru sanatatea publica.

  10. Toti discutam despre drepturi, libertate… oare cand ne vom gandi si la drepturile celor care sunt in grupul persoanelor cu risc? Va rog sa discutati, inainte de a emite judecati de valoare, cu parintii copiilor aflati in tratament cu citostatice. Repet: COPII aflati in tratament cu CITOSTATICE. Sa intrebati cum se simt cand vad saturatie sub 90% si alte simprome. Cum ii indospa cu vitamina D (pe langa celelalte medicamente conform bolii) pentru ca nu pot iesi din casa. Cum nu au nici 5 min de libertate pentru ca exista boala de fond, dar si pericolul expunerii la Covid-19.
    Libertatea lor a fost uitata, dar iesim din spitale cu boli contagioase si ne plimbam liberi si fara jena!

  11. Toti papagalii, toti analfabetii, toti fricosii si toti minionii USL s-au straduit sa-mi explice sase luni ca un stat care si-a gonit 6 milioane de cetateni, care a lasat 50 de tineri sa arda si sa moara in chinuri, mintind si batandu-si joc chiar si de cadavre, un stat care a pastrat intr-un jeg perfect spitalele publice, care si-a batut joc de invatamant 30 de ani si care ne-a adus la un nivel de analfabetism functional de 50% e singurul capabil sa ne salveze.
    Lideri care-si dau legi in folosul personal, care considera firesc sa fim calcati in picioare si gazati pentru o manifestatie, astia care fura cu geografia, cu ministerul, cu partidul, astia care-si promoveaza rudele fara rusine si fura cu impunitate, astia sunt aia capabili sa ne tina sanatosi. Individul e un idiot, cetateanul nu-si cunoaste interesul, doar STATUL e singurul care-l poate ajuta. V-au bagat in cap ca ceilalti oameni de pe strada va sunt dusmani, iar politicienii si demnitarii va sunt singurii prieteni si voi ati crezut?
    Nu v-ar fi rusine obrazului, gainarilor…

    • ce lozinci demne de anii 44 secera si cicanul iti lipsesc

    • @m
      Esti un analfabet

    • E doar parerea mea. Si o sustin. Nu oamenii sunt dusmanii. Ci pericolul este o BOALA CARE EXISTA. Purtarea mastii nu ma face sa il simpatizez mai putin pe unul sau pe altul. Am grija de sanatatea celor dragi mie si de a mea. Care este mai importanta decat orice partid politic.
      Poate ca ar trebui sa intelegem cu cine luptam, de fapt, cine este adevaratul inamic.

    • Nu, draga Vali. De 6 luni ne tot explica faptul ca cel mai important aspect si solutia atat de simpla pentru situatia asta este ca poporul sa respecte regulile impuse si in special recomandarile pe care le-am primit.
      Absolut in orice articol, orice comunicat se pune accent pe importanta efortului individual de a coopera si a ne ajuta pe toti sa trecem peste criza.

      Problema este ca au fost suficienti care nu au ascultat, asa ca singura solutie ramasa este sa pe dea peste bot direct daca nu ai ascultat de vorba buna. Si cu cat o sa se trezeasca mai multi destepti care se cred mai informati decat doctorii o sa fie necesare masuri din ce in ce mai dure.

      Asa ca pe ce bazezi ideea ta ca ne-au transmis vreodata mesajul ca ei sunt singurii care ne pot ajuta?

      Ironic, de asemenea, este ca ideea asta, ca „statul e singurul care ne poate salva”, devine din ce in ce mai aproape de adevar pe masura ce apar tot mai multi care refuza sa respecte orice norma de protectie doar din ura pentru statul romanesc.

      Da, sunt complet de acord ca „statul roman” este o gluma proasta ce a dat dovada de o incompetenta fabuloasa de-a lungul anilor si care a cauzat daune ingrozitoare tarii noastre, dar, in situatia de fata, sunt la fel de daunatoare persoanele care ataca orice incercare de imbunatatire doar de dragul de a da peste nas guvernului.
      Nu spun ca faci parte din aceasta categorie, dar cuvintele tale sunt hrana pentru acesti oameni pe care i-am descris si chiar ar trebui cu totii sa avem grija sa nu inrautatim situatia, chiar si printr-un mod indirect cum ar fi incurajarea acestui mod de gandire.

      Dupa ce trecem de perioada aceasta chiar te sustin sa lupti impotriva statului, daca mai esti dispus, insa acum este prioritar sa iesim din epidemia asta.

    • @Andrei
      Am scris si mai jos: eu cred ca stirile despre negationism si lipsa de responsabilitate a romanilor nu sunt adevarate. Ce vad zilnic in jurul meu nu confirma narativul oficial. Asta ma face un negationist al negationismului, cea mai rea specie de dusman al statului.
      Cresterea numarului de contagieri are mai multe explicatii plauzibile care nu conduc automat la “iresponsabili”. Nu ar fi prima data dand Statul ma minte si nici nu ma astept sa-mi spuna adevarul (minte si cand e vorba de numarul celor care incalca carantina, desi incalca drepturi individuale pe baza acestei minciuni).
      Eu nu cred in conspiratii si tampenii similare, cred doar ca e o criza mult prea mare pentru decidentii si administratorii sistemului sanitar si ai statului in general. Nu pot sa va indic indivizi mai buni, dar am convingerea ca Satul nostru n-ar putea administra nici o epidemie mai putin periculoasa (sa ne amintim gestionarea pestei porcine sau a gripei aviare).
      Nu ar fi prima data cand decidentii si oamenii politici mint invinovatind categorii inexistente pentru a ascunde lipsa lor de pregatire si capacitatea lor indoielnica de a gestiona situatii de criza (dusmanii de clasa, agenturile straine, statul paralel, ungurii, rusii, Putin, nemtii, Trump etc). Explicatia asta imi pare mult mai verosimila pentru ca nu vad in jur nimic din ce-mi spune Statul ca ar trebui sa vad si pentru Statul a fost consecvent in a se apara pe sine cu orice pret (chiar cu orice pret, ganditi-va la Colectiv, 10 August, OUG13 si altele) indiferent de efectul asupra cetatenilor si populatiei.
      Statul asta nu ne poate salva de nimic, dar poate identifica vinovati in afara sistemului si va poate convinge ca vinovatii exista.
      Mai ganditi-va.

  12. Deja suntem in rahat.
    O testare in masa a populatiei ar da raspunsul adancimii corpului in buda.
    Putem scapa(pana la vaccin) ,cu mai putine decese ,daca avem CONSTIINTA ,daca NU ,ne meritam soarta.
    Oricum, PSD-ul si-a atins scopul in ce priveste amanrea alegerilor.

  13. Gata, baietii smecheri s-au pus la adapot de o eventuala riposta a populatiei pe 10 august, la modul in care a fost musamalizat dosarul. Numai fraierii cred ca starea de alerta s-a prelungit pt cca 20 de decese / zi.

  14. Dincolo de orice conspiratie, de orice lege, de orice hotararae judecatoreasca, uitam un singur aspect: virusul exista. Ne imbolnaveste. Grav. Decimeaza. Si la nivel planetar, nu doar in Romania.
    Cred ca de acest inamic trebuie sa ne ferim, fata de el sa devenim indignati, suparati, enervati. Si singura modalitate prin care putem lupta cu asemenea pericol este SA PUNEM IN APLICARE NISTE MINIME REGULI DE IGIENA, DISTANTARE SOCIALA SI PURTAREA MASTILOR.
    Uitam ca exista o boala care lasa sechele fizice si emotionale ingrozitoare, dar noi avem treaba cu politicul: cine pe cine da vina, cine ce formatiune simpatizeaza, etc.
    Cred ca ar fi cazul sa ne trezim!

    • pentru unii ceea ce nu vezi nu exista

    • @Diana
      „Decimeaza” inseamna o mortalitate de 10%, ori macar o pondere de 10% a celor care s-au molipsit (vezi dexonline). Nici la nivel planetar si nici in Romania nu-i adevarat, asta e doar o prostioara, ceva ce ar spune un liceean in jurnalul lui secret.
      Citind ce scrieti incep sa cred ca nici nu-ti trebuie boala pentru sechele emotionale. Ar trebui sa evitati stirile despre pandemie si sa va canalizati energia in directii mai folositoare si mai sanatoase pentru dumneavoastra. Va spun asta parinteste, nu sunt ironic. Lasati politica si discursurile angajante, deocamdatanu vi se potrivesc.
      Cititi mai mult, scrieti mai putin. Daca trebuie sa scrieti, puneti mai multe intrebari si faceti mai putine afirmatii pentru ca sunteti foarte departe de intelegerea realitatii.

    • Domnule Vali, era o rugaminte ceea ce am scris. Sa constientizam ceea ce este in jurul nostru. Nu am treaba cu politicul. Incercam sa fac apel la constiinta oamenilor, la empatie fata de un grup de oameni (am scris mai sus care este acesta).
      E dureros sa vezi/citesti/asculti persoane care prin propriul comportament pun in pericol suflete nevinovate care nu stiu ce inseamna clasa politica, guvern, opozitie, etc. Ei stiu doar ca sufera. Iar noi, adultii, care ar trebui sa ii ocrotim, nu suntem capabili.
      V-am primit sfatul parintesc. Mi-as dori sa imi permiteti sa va dau sfatul unei mame. Putina empatie. Politica nu are legatura cu boala, in mod paradoxal.

    • @Diana
      Situatia din jurul nostru nu e nici pe departe asa de grava cum ne lasa media si politicienii sa credem. Vor muri mai multi oameni decat in mod obisnuit, asa este. Nu vor muri mult mai multi, nu va faceti griji. Se moare in continuare de cancer, leucemie, septicemie, ciroza si stop cardiac sau AVC-uri. Sa nu aveti impresia ca cei mediatizati pe aici sau aiurea sunt singurii care mor sau sunt mentionati pentru ca au un merit suplimentar fata de un batran care a murit singur sau un tanar care a sfarsit de o boala cronica. Nu e adevarat si e nedrept fata de ei. Nu sunt asa de multi, nu e asa de grav si nu-i sfarsitul lumii. E adevarat ca trebuie sa-i protejam pe cei aflati in risc sau in suferinta, dar ar trebui sa facem asta oricum si tot timpul. Covid nu schimba cu nimic lucrurile.

  15. O astfel de lege este apanajul unei dictaturi. Sub pretextul unei maxime protecții în fața unei calamități, de-o natură sau alta, se intervine radical asupra libertăților și drepturilor fundamentale. „Vă închidem ca să vă fie bine.” Nicio molima, niciun cataclism nu poate fi pretext de a interveni asupra liberului arbitru. Și cine intervine? Cine e salvatorul? Acest stat care taxează, umilește și ucide? Întreba cineva ce facem cu cei vulnerabili. Ii protejați cât puteți de mult. Cu toții ne protejăm, vulnerabili sau nu. Dragi români, uitați-vă la filme, citiți cărți, purtați mască și spălați-vă pe mâini! Frica voastră este doar pe anumite ecrane stridente pentru că , la o introspecție lucidă, rațională, veți găsi echilibrul care vă va salva. Să vă fie bine!

  16. Li s-a urcat la cap. Daca doctorul e frustrat sau este dezamagit de atitudiniea pacientului sau are un angajament ferm, garantat ca te baga la arest. What’s next? Auschwitz sau Doftana?

  17. Astazi cand termina trabucul si paharelul de schnapps si se uita la portretul idolului sau din cancelarie, va avea pe fatza primul zambet real din ultimii 40 de ani. Jaaaa… Va fi ca in ziua cand a facut acel angajament ferm catre supa de alfabet sau cand a vazut prima oara materializarea fizica a lui Lucifer la reuniunea Bilderberg.

  18. Va amintiti stirea cu controlul din metrou, da? O zi intreaga, verificat calatori, rezultat: aplicat 170 de de amenzi. 170 la 500.000 de calatori, da?
    Azi au fost in magazinele din toate sectoarele Bucurestiului. Au dat 22 de amenzi. E sambata, au fost cu siguranta zeci de mii de oameni prin magazine, probabil sute de mii. (Puteti verifica ambele stiri, sunt pe net si-s destul de noi.)
    Cum frumos si corect spunea cineva pe Hotnews, „cei care nu cred in covid” sunt precum partidul de opozitie la Stalin. Exista doar in povestile minionilor USL pentru a justifica masurile abuzive, idioate si care incalca drepturile omului (masuri pentru care dl. Iohannis si-a luat dispensa chiar din martie).
    Concluzie: ne contrazicem pentru o categorie de oameni care exista doar in inchipuirea cuiva, probabil ca in realitate nu-s mai mult de 40-50 de indivizi cu fixatia asta (cu siguranta avem 10-20 de oameni care se cred Napoleon). Din aia 50 fac astia de pe net sute de mii si milioane.
    Atata de prosti suntem, voi realizati?
    Sunt convins ca la fel stau si cifrele cu aia care „au fugit din carantina”, o mana de oameni si aia, o pondere asa de plapanda inncat e mai probabil sa iei covid de la frizer sau de la chioscul de ziare.
    Ce porcarie…

  19. Psd au reușit să impună o LEGE INUTILĂ și să tărăgăneze până la calendele grecești. Inutilă, că nu există nicăieri și nici un popor nu-i atât de bătut în cap să nu priceapă. Nu, la români trebuie lege, bici, amenzi. Psd partid de criminali, împreună cu CCR, Weber. Sper sa dați socoteală pentru genocid! Pregătiți-vă pașapoartele, altfel nu veți scăpa! A, au închis granițele și nu mai puteți fugi…Pușcărie pe viață!
    Rog analfabeții funcțional să nu răspundă, oricum n-am notificări active.
    PS: terminați-o cu plimbăreala și parangheliile. Strângeți bani, veți avea nevoie pentru înmormântări.