Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Legea pensiilor speciale a fost votată de Parlament miercuri, a doua oară. Legea merge la promulgare, la președintele Klaus Iohannis.
UPDATE: Legea a mai trecut o dată, tot miercuri, și de votul Camerei Deputaților, pentru a se vota aceeași formă în ambele camere. Au fost înregistrate 209 voturi „pentru”, 27 „împotrivă” şi 17 abţineri.
Știrea inițială: Legea pensiilor speciale a fost votată și a trecut de Senat, miercuri. În Senat au fost înregistrate 91 de voturi „pentru”, 19 „împotrivă” şi o abţinere, conform Agerpres.
Legea a fost adoptată inițial de Senat și apoi de Camera Deputaților, însă aici au fost aduse modificări majore, astfel că proiectul a trebuit să se întoarcă la Senat. De această dată, Senatul a adoptat legea în forma venită de la Camera Deputaților și acum aceasta urmează să plece la promulgare.
USR a transmis că a votat împotriva proiectului pentru că nu face altceva decât ”să salveze pensiile speciale”. USR susține că prin proiect nu este tăiată, de fapt, nicio pensie specială și că nu este asigurată echitatea generală, iar cheltuielile cu pensiile nu sunt reduse:
știre în curs de actualizare
care pensii speciale? ale tuturor categoriilor? sau doar alea ale parlamentarilor?
@Sandhuguru intre timp a aparut stirea completa
Asistent
Cine își închipuie că actuala putere are in vedere o lege a pensiilor speciale și aplicare corectă a acesteia ,fie este naiv , fie este captiv pnl/psd/udmr !
Clica din umbră a ciumelor roșii, galbene și udmriste fac numai joc de imagine , acompaniati de o sleapca violența de tip haur -simion sau sosoaca .
USR ul ar fi bine să nu muște momeala !
Trebuie sa înțeleagă capcanele cripto-comunistilor , deghizați în democrați zi să sancționeze derapajele.
Altfel , așa cum se prezintă structura societății românești , riscă să nu intre în parlament sau să ia drumul celui mai serios și democratic partid post decembrist: PNT !
Și să nu se uite că , Corneliu Coposu , chiar însemna ceva pentru români !
Dar ce e aia „sleapca”?!
Asistent
@Marcel Radu
Sleapca – pălărie învechită cu trei colturi : pnl/psd/udmr ! Pălărie a corupției și a jafului generalizat de după 1989 !
Sper că acum îți este clar !
Are dreptate USR!
Nu atat pentru că nu s-au desființat cât mai ales pentru impactul ajustării lor nesemnificativ.
Se poate aprecia că aceasta „reformă” micșorează aceste pensii cu cca 10%.
Asta cu Tăiați lasă loc de interpretare.
Oligarhii au dat răspunsul: am tăiat.
DESFIINȚAȚI nu cred că lăsa loc de interpretare.
Să se taie primesc,
Dar să nu se desființeze nimic !
Țara asta e o parodie, nu o democrație.
Ar fi fost culmea să respecte promisiunea tocmai revoltătorul (revoluționarul) marcel – cel fără de BAC. Uniunea contra naturii de la stânga la dreaptă ne râde iarăși în nas, sluga epoleților de ieri și de astăzi. Șpăgialii au doar drepturi, așa că nu pot să fie tratați la fel ca cei mulți și creduli. Tâlharii și-au inventat și sporuri pentru toate hârtiile cumpărate de la facultățile de partid, și-au fabricat doctorate, așa că nu le poate stăvilii poftele opinia majorității fraierite zeci de ani. Fi-mi-ar scârbă!
Majoritatea fraierita să facă bine și să-și miște fizicul la vot!
Mizerabilii au dreptate.
Marcel de asemenea. Majoritatea este fraierita de 33 ani si speranta in noile generatii este inexistenta. Tanara generatie merge voios catre idiocratia totala.
De învățat că fără lobby UE e greu să reușim.
pentru hotie trebuie sa ai un lobby exceptional de bun si zero opozitie
Rămâne de văzut dacă în forma aceasta este atins jalonul țintă din PNRR sau se pierd o parte din bani.Mai e și posibilul filtru al CCR.
si daca nu cumva filtrul se va intampla dupa ce se iau banii .. ca la cat de parsivi sunt SPECIALII PSDNLUDMR nu m-ar mira nimic
Legea este ineficace, deci n-are cum, iar CE știe cu cine are de-a face și va verifica cu maximă atenție!
Legea este facuta de fatada, in realitate toate pensiile speciale sunt la locul lor.
Si voturile pentru psd la alegerile viitoare din partea bugetarilor posesori de pensii speciale sunt tot la locul lor. Praf in ochii prostilor care ii voteaza sau nu merg la vot.
Singurii beneficiari de pensii speciale au rămas europarlamentarii și jurnaliștii.
Eronat ! Toti beneficiarii au ramas beneficiari , parlamentarii vor fi nevoiti sa le recupereze in instante ! Atat ……..
Majoritatea banilor de la UE a ajuns tot în mainile lor!
Da.Prin 2040,cand magistratii vor fi inlocuiti,95%,de A.I.😁!
25 de comentarii !
Acum 2-3 ani la o astfel de știre se depășea lejer suta. Resemnarea este maximă, sau au emigrat majoritatea oamenilor ok.
România este pe moarte, ca pensionarii care votează Psd-ul.
S-ar putea să ai o surpriză: pensionarii să nu mai voteze PSD.