G4Media.ro

BREAKING Explozie a cazurilor de COVID: 2958 de infectări confirmate în ultima…

Susține-ne activitatea G4Media logo
Donație Paypal recurentă

Donează lunar pentru susținerea proiectului G4Media

Donează prin Transfer Bancar

CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867

Deschis la Raiffeisen Bank
Donează prin Patreon

Donează

Citește și...

61 comentarii

  1. Nu va fie frica!!!! Totul este sub control!!!! Putem organiza alegeri pe 6 decembrie!!!!!!! HAHAHAHAHAHAHAAH!!!!!

    • Dar le poți în martie?!
      Eu cred că va fi mai nașpa anul viitor și nu putem sta cu un parlament care nu reprezintă acum voința electoratului.
      La secția de vot e că la magazinul din colț, intra toată lumea, pe rand, sa ia pâine. Riscul e minim daca respecți regulile.

    • Trebuie sa moara oameni ca Johanis sa isi ,,poata face pofta cea poftit”!
      Si o sa mai moara!

    • Alex , Trezeste-te ! Nu vad un război în România !Pe pariu că în 14 zile va scădea Nr. de cazuri !.
      După tine , să nu se mai țină alegeri ! Grav este la terapie intensivă . Acest guvern , calul de bătaie al Mafiei (PSD) , a făcut ce a putut !
      România nu a trecut de la căderea Impuscatului
      , 31 de ani printr-o situație așa de grea : criza sanitară , criza economica , legi aberante !
      S-au trezit sindicatele Bolșevice (filiale PSD ) , cu pretenții aberante !
      Va doresc , Tovarăși , Succes în distrugerea patriei !

    • Desigur ca se pot organiza alegeri cu masuri de siguranta respectate . Oamenii nu trebuie sa se inghesuie, sa nu se grabeasa si sa considere ca merita sa sacrifici cateva ore din viata ca sa scapam de ciuma rosie! Macar dupa 30 de ani sa-i dam la gunoi pe acesti vinovati de ce se intamla rau in tara de 30 de ani!
      PS Azi avem 107/1000 adica de 10,7/100 cum spun oficialii care mi-au preluat cam tarziu iideia si ca la ticalosii din romanica fara sa spuna multumesc.
      Apare insa acum o noua problema. Care este numarul de testari in care rezultatul ar putea fi macar la jumate din acesti 100/1000 . Adica daca avem 50 /1000 la 100000 teste inseamna ca sunt 5000 de noi imvbolnaviti intr-o zi din care 5-10% pot fi gravi si se arunca in aTI dar arunca si sistemul sanitar in aer si devenim o Lombardie a Europei lucru prezis de mine de cateva saptamani ca niste idioti de aici sa ma ia la misto. Niste nenorocito de ciumati vopsiti in rosu si in rusofoni

  2. Iasi, 157. Bravo, pelerinaj frumos sa aveti!

  3. voi credeti ca nu exista urmari de pe urma: e doar o raceala, nu port masca, mortalitate 1%…si alte rahaturi d-astea

  4. Zgarcitilor! Vedeti ce se intampla daca nu le dati doctorilor salarii si spagi mai mari? Daca ati fi bagat inca o marire de 100% si un spor de 2000 euro, acum cei din „prima linie” omorau virusul cu mainile lor. Dar asa, cu un spor infim si salarii doar cat cele din Germania, cei din „prima linie” nu fac fata…

    • Hai bai nene, ce e cu mizeria asta de logica? Crezi ca cel mai bun sistem sanitar din lume, care o fi ala, ar rezista la valul de indolenta si inconstienta dovedit de romanii cheflii prinsi in hore sau luandu-si limba-n gura prin baruri si pe la terase, nemaivorbind de evenimente ca inmormantari, nunti, paranghelii unde au stat ca oile? Ironia ta vizeaza niste oameni care chiar fac eforturi ca sa salveze si dintre paduchii care s-au dat zmei si cand au vazut ca pericolul e real s-au kkt pe ei la propriu pe patul de spital.

    • Vezi ca salariile doctorilor din Germania difera de cele ale necalificatilor ca tine,si la noi in Romania la fel . Iar faptul ca cei de teapa ta sunt ghidati de prostie ne-a adus aici,numarul de cazuri creste,stocuri de medicamente nu mai sunt iar medicii au cam plecat cand i-a indemnat Basescu . Cei care au ramas lucreaza 12 ore pe zii cu masca pe fata pentru ca nu poti tu s-o porti 5 minute la cumparaturi de bere la pet.

  5. Nu e cumva cel mai mare numar de teste facute ? Daca faceau 30.000 de teste nu aveam mai multe cazuri? Dar la 50.000 de teste ?
    Similar daca faceau 15000 de teste rezultau mai puțini confirmati pozitiv?
    Care este motivul pt care numarul de teste nune constant, ascendent? De ce fluctuează atat de mult? Ca sa justifice masurile de ieri?

    • O rata de pozitivitate de aprox 11% fata de 5-6% de acum cateva zile, deci nu se sustine teoria ta. In plus intrebi de ce nu e numarul de teste constant: numarul de teste de gripa e constant cumva? numarul de potential infectati e constant cumva? Se fac atatea teste in functie de necesitati,cerere si capacitate; e absolut normal sa varieze numarul de la zi la zi. Bafta la pelerinaj.

    • Acum doua – trei saptamani faceau cca. 24.000- 25.000 de mii de teste, din care erau cca. 1700- 1800 de depistati. Acum sunt cu doua- trei mii de teste mai mult si aproape numar dublu de infectati. Sa nu mai zic de morti… Bine, tu probabil crezi ca 90% din oamenii astia mureau a doua zi daca nu aveau china virus 2019, „simpla gripa”.

    • @Adi rata de pozitivare despre care vorbesti are relevanta cu siguranta, depinde si ce testezi si unde. Eu nu am spus ca nu a crescut, probabil ai o parere si te-ai obisnuit ca altcineva sa aiba o parere contrara. Ei, afla ca nu sunt in logica ta. Nu putem vorbi de necesitati/cerere si capacitate atat timp cat numarul de teste fluctueaza foarte mult. Interesul statului român este sa testeze cat mai mult, asa cum a recomandat si Comisia Europeana. Numarul de teste trebuia sa creasca constant de la inceperea scolilor. Daca ai bunavointa sa urmaresti numarul de teste din ultimele 2 saptamani vei vedea cum inainte de alegeri media saptamanala este scazuta vs acum. Asa ca te rog sa fii mai atent la ceea ce sustii si mai documentat.

  6. Booom medicii romani lovesc din nou!!82 decese…

    Cat de incompetenti sunt astia???
    Cand in germania si italia nu sunt 30 adunate si la noi sunt 82 incepi sa-ti pui niste intrebari…nu?

    Eroi cica…niste spagari fara nici un pic de moralitate

    • Care eroi? La ATI mor 2 treimi din cei internati cu covid. Daca faci o forma grava ai sanse putine de supravietuire in Romania. Se chinuie doar daca ai pile. Spre exemplu la Vaslui acum cateva luni s-a imbolnavit managerul de la spitalul judetean. Crezi ca au trimis-o cu restul infectatilor la spitalul Covid din Barlad? Nah, au trimis-o la Bucuresti cu un elicopter special de la MAI. Zilele trecute s-a imbolnavit sefa de sectie de la Infectioase. Au trimis-o la Iasi, nu la Barlad. Daca n-ai pile, esti pa.

    • Spre deosebire de Romania, in tarile respective exista si dotari in spitale cum trebuie, nr de medici bun si bine format si o populatie cu mult mai putine comorbitati ca in romania unde 20 % din pop e obeza (fara sa mai vb de alte afectiuni)

      Nu da vina numai pe medici ca nu sunt ei de vina de toate.

      Noi facem ca tiganu la mal, creste epidemia cand la altii se stabilizeaza pentru ca nu suntem educati si nu respectam nimic. Cine stie poate e un avantaj aceasta selectie naturala si se mai curata tara asta de dobitoci fara pic de simt civic

    • Voua trebuie sa va deseneze cineva situatia pentru ca citind nu pricepeti. Din martie trebuia sa intelegi ca noi nu avem echipamente medicale,stocuri de antivirale,si suficient personal medical. Daca voi ati vazut pe facebook cum ca virusul nu exista,se pare ca totusi exista,deci toata lumea sa se bazeze pe propriul sistem imunitar ca la spital nu prea au medicii cu ce sa va trateze.

    • @Altu

      Da, in tarile mentionate au dotari mult mai bune ca la noi. De ce? Pentru ca acolo nu sunt spagari medicii, aia nu au nevoie de spaga pentru ca isi fac meseria cum trebuie si isi permit sa urle daca nu le convine ceva. Daca la noi medicii faceau un pic de scandal si greva sa curet sistemul de sanatate aveau si ei dotari, dar fiind niste incompetenti au tacut si bagat la buzunar spaga. Atata pot astia de la noi.

      Citeste comentariu lui Alex.
      Eu am trecut prin sistemul de sanatate si am ramas cu o mana stramba din cauza unu ortoped incompetent, nu a fost capabil sa puna 2 oase drept, momentan este director de spital. Despre ce vorbesti? Este venit de peste prut….moldovean imputit.

      Alex are dreptate.

    • @darwin

      Se vede ca habar nu ai ce vorbesti, poti sa ai toate echipamentele de pe planeta daca un incompentent le operaza tot rezultate proaste o sa ai.
      Nu stiu ce ai vazut tu pe fb dar eu nu imi iau informatile de pe social media.

      Faptul ca am avut parte doar de politicieni la fel de incompetenti ca medicii e alta mancare de peste.

    • 82 decese în care intră și raportarea pe august și septembrie, întârziată de DSP Brăila.

  7. Era normal ca după alegerile locale să explodeze numărul de infectari, stați sa vedeți după pelerinajul de la Iași ce o să fie și ei tot o ard cu alegerile parlamentare. Ce alegeri ca punem unii hoți plini de bani cu alți hoți săraci dornici de îmbogățire.

    • Sa inteleg ca tu simpatizezi cu hotii plini de bani. Eu credeam ca hotul e hot oricum ar fi, bogat sau sarac. Nu cumva esti neam cu mustaciosul miliardar care ar alege un hot in locul unui prost?

  8. Pai dacă se duce lumea la mare și iese la restaurant… teatre, cinematografe… mofturi dom-le, de-aia creste numărul. Ia sa ieșiți doar la vot și apoi sa haliți Digi24 și a3 pe pâine următorii patru ani. Munca la privat, bani la bugetari și in rest acasă slugilor….sau puteți suna la telverde pentru turnarea vecinilor, necunoscuților sau chiar a familiei.

    • E @Scaraoțchi-fake

    • L-am simtit, stai linistit domnule Scara-original. Limbajul de lemn si ironia de tot rahatul l-au descalificat instantaneu. De apreciat insa dorinta de a-si depasi conditia imitandu-si idolul 🙂

  9. Corect, logica ta este perfecta, dar nu are ce cauta pe aceast site, defapt logica nu are ce cauta aici.😄😄

  10. NU comparati nivelul de pregatire si interventie al spitalelor din Occident cu cel al spitalelor din Romania.

    Nu uitati ca din 2012 managerii de spitale si directorii de DSP numiti de PSD(multi dintre ei inca in functie) au practicat un jaf continuu.

    Nu uitati ca nu avem spitale suficiente, nici medici suficienti, nici aparatura adecvata si noua suficienta. Asta pentru ca administratiile PSD au furat la greu si nu au facut un minim efort pentru imbunatatirea infrastructurii medicale din Romania.

    • Nu uita ca medicii au salarii ca in Occident. Intotdeauna au santajat Guvernul ca fac greva daca nu le dau sporuri si le maresc salariile, dar niciodata nu iesit ca sa reclame conditiile si dotarea slaba din spitale. Medicii, nu doar administratia PSD, au o mare parte din vina pentru situatia din spitale. 90% din bugetul sanatatii se duce pe plata salariilor lor. Sunt multi medici care castiga la stat si 10.000 de euro net, in mana pe luna.

    • @alex: Îmi și închipui cât de galben de invidie ești că ai dat cu piciorul unei asemenea cariere bănoase. Dacă ai fi avut minte destulă să faci și tu medicina…

    • @Alex: Sunt destui incompetenti si mizerabili printre medicii din Romania si o parte dintre decese li se datoreaza, ai dreptate.

      Dar nu asta cred ca e problema nr mare de decese la noi comparativ cu Germania, sa zicem. In Germania pacientii cu Covid sunt separati, cate unul. La noi, din lipsa de spatiu, e o ingramadeala in saloanele spitalelor. Daca ai unul grav in ATI, cu incarcatura virala mare si inca nu stiu cati, in stare mai putin grava, cu el in salon, cei 5 inhaleaza ce emana cel care e plin de virusi. Ar trebui sa moara doar el, dar mor toti pana la urma, din cauza faptului ca sunt impreuna in salon. Sper ca ai inteles si nu e nevoie sa detaliez.

      Iata o cauza!

    • E adevarat cu jaful PSD dar sa nu uitam de distrugerea in masa a sistemului medical de catre PDL ( azi componenta PNL), cu inchidere de spitale si mesaje de la Basescu sa plece doctorii si asistentele din tara. Nu mai fi asa dedicat culorilor ,decat in cazul in care esti platit pentru asta,ca in ritmul asta si peste 10 ani o sa dai vina pe altii fara sa vezi ca nu contezi pentru cei de la putere,oricare ar fi ei.

  11. Acesta este rezultatul faptului ca Romania este majoritar populata cu imbecili, imbecili care au fost usor de manipulat de clica PSD care le-a bagat in cap fel si fel de idiotenii privind Covid 19.

    PSD trebuie scos in afara legii, antena 3 si romania tv inchise de urgenta pentru infractiuni impotriva combaterii bolilor.

  12. Bine ca infrastructura bisericeasca este bine dezvoltata. În România în aceste vremuri de restriște..

  13. Datele de astazi ne arata ca suntem la inceputul dezastrului.

    Lipsa de riposta serioasa a guvernului PNl la manipularile practicate de PSD, Romania Tv si antenele infractorului Voiculescu isi spune cuvantul.

    Deschiderea scolilor a fost o actiune electorala, ca sa se faca pe plac prostovanilor manipulati de catre PSD, pentru a fi potentiali votanti ai PNL. Nu au vrut sa supere „electoratul”……mama lui de electorat populat majoritar cu cretini.

  14. INTREBARE: Cum se face ca sectiile de ATI sunt pline, raportat la anii precedenti?….primesc bani cei internati ca sa stea in ATI sau ca sa moara! Imbecilule!

  15. INCHIDETI DRACULUI SCOLILE SI BAGATI STARE DE URGENTA SAU MURIM CU TOTII

    • Dacă scrii numai cu majuscule nu înseamnă că te va și lua în seamă cineva. De asemenea, nu dispera încă, nu mor chiar toți.
      Da, măsurile anunțate ieri nu sunt nici pe departe suficiente pentru o încetinire eficientă a răspândirii, dar foarte mulți din cei cărora oricum nu le pasă ar face mare scandal dacă învățământul ar trece înapoi în online complet sau dacă s-ar reveni la lockdown, deși în București nu văd altă soluție. De data asta îl vor aplica mai târziu decât e cazul și, din cauza asta, ori va dura foarte mult ori va fi ridicat prea devreme. Lockdown-ul e cea mai eficientă măsură, dar costă imens.

    • Ai drepta.te, dar uiti ca in martie astia se jucau uite motiunea, nu e motiunea, e Catu, nu, e Orban?
      Totul pentru voturi, tortul pentru noi sa avem si noi PNL acces la crema ca am mancat doar covrigi cu PSD-ul la butoane. Oamenii mor mai multi pentru ca e an electoral si toata luma se uita la ce vrea ghiolbanu’ care pune stampila.
      Epidemia este in Romania tratata special fir-ar el sa fie de an electoral!

    • Tu ai putea sa te omori preventiv, sa nu cazi prada virusului.

    • Imediat! Stai sa treaca alegerile. :-)))

  16. Scara te recunoastem stai linistit!
    In afara idiotilor care mai si scriu pe aici parte a vinovatiei este si cna ul care nu a facut nimic sa atenueze balirea morbida a celor doua televixiuni.
    Ma uit la vitica aia de pe a3 care dupa ce a tavalit toate masurile restrictive o vezi,cu o mina satisfacuta,ca cearta guvernantii si plange mortii!

    • Andi, nu mai bine trebuiau sa stea acasa cei care au manifestat in piata ca ei nu vor masti? Nu mai bine renuntau la concedii sutele de mii care au aglomerat plajele de parca venea sfarsitul lumii si nu mai apucau sa vada marea?Nu mai bine ii inchideau pe toti latraii televiziunilor care indemnau la nerespectarea masurilor pentru prevenirea si combaterea raspandirii pandemiei covit? Nu mai bine invatam noi ca nu suntem buricul lumii si ca nu este de joaca cu acest virus? Nu mai bine…..

  17. Oare din lipsa de 2 lei in buzunar este lumea „buna” atat de impotriva purtarii mastilor de protectie. Sa facem o cheta si sa scapam de idiotii care nu o poarta. In tarile civilizate ca Japonia sau Korea de Sud se poarta masca si cand esti racit din respect pentru ceilalti,la noi e o tragedie sa dai 2 lei pe una,e si de inteles au trecut alegerile si se da mai putin la postare.

  18. In acest ritm la următoarele alegeri Romania nu mai poate susține 465 de parlamentari.

  19. Adică oamenii umplu ATI-ul de frică? Avem 200 în care se pompează oxigen ca să le treacă frica? Sclipitoare gândire…

  20. Nr total al deceselor pe 2020 nu va depasi sau daca o va face va fi imperceptibil, anul 2019. Asa ca nu va mai scremeti atat, guvidul nu face diferenta.

    • Si noi trebuie sa credem de fiecare data cand postezi acest comentariu( de 3-4 ori pe saptamana),ca nu prea imi pari de incredere iar cifrele tale sunt total neoficiale. Aceasta pandemie are si alte efecte in afara deceselor,numarul de paturi ocupate de pacienti covid agravati afecteaza si alti bolanavi cronici si nu doar in Romania ca sa nu imi mai zici de Sica si de Arafat,iar economia e afectata direct chiar de idiotii care nu vor restrictii dar de recomandari nu sunt interesati.

  21. Frica umple sectiile de ATI. E tare tipul asta…

  22. La inceputul pandemiei in primele 4 ,5 luni tari ca spania ,anglia, franta, raportau mii de decese zilnice din pricina covidului, acum daca e atins un prag de maxim 70, 80 decese. Ce ne spune lucrul acesta, ori au gasit un tratament miraculos, nu cred, ori nu prea mai are cine sa moara, deci targetul a fost atins! Cinic,nu! Dar adevarat!Acum a venit randul celorlalte tari cu mortalitate scazuta sa indeplineasca targetul, iar la sf. Cand se va trage linie diferenta fata de anii anteriori va fi conform prognozelor!! Acum astept jignirile!🙂

    • In primul rand valul doi abia a inceput in Europa de Vest iar decesele survin in medie la 3 saptamani de la infectare,in al doilea rand persoanele vulnerabile s-au protejat si au fost protejate si in acelasi timp fake newsurile care au prins foarte bine la noi la ei nu prea pentru ca au vazut cu ochii lor in primavara ce inseamna aceasta pandemie,iar cand un decedat este o persoana pe care o cunosti si nu doa o cifra statistica altfel vezi lucrurile.

    • Nu au prins fake news-urile la ei?
      Bro, in Germania au protestat sute de mii de oameni. Mai citesti si altceva in afara de siteul asta si marea massedia?

    • @Cioby
      Curajosule!
      Adică, na, oricum oamenii ăia vor muri, așa-i?
      Dă-ți, bă, numele, curajosule, sa iei jignirile in plina figura, ca un barbat, darwinist trumpist ce esti.
      Cinic, auzi la el.
      Nu esti cinic. Esti un rânjit care vede în eugenie o varianta ok pt o societate.

  23. ??!!, mai arunca o privire in articol la nr de infectari di tarile mentionate de mine si apoi sa vb .de cat de mult a respectat vestul covidul. Pana la sf anului in toate tarile occidentale decesurile de covid nu vor mai trece de un maxim de 100, 150 pe zi. Urmariti raportarile media va fi undeva ~25- 30 in 24 h.

  24. E posibil sa fie cum zici tu,dar totusi cifrele nu prea se potrivesc,la inceput faceau 20-30 de mii de teste,acum fac 150-200 de mii de teste pe zi,deci aproape toti contactii directi sunt depistati si primesc antiviral in faza incipienta a bolii ,nu dupa ce au facut pneumonie.La noi o persoana care se agraveaza e depistata numai cand are simptome,deci la 5-7 zile de la infectare si nici remdesivir nu primesc pentru ca nu avem nici pentru 5 la suta din cazurile grave,ce sa mai vorbim de cele medii care se pot agrava.

  25. 100 de mii intr-o tara cu 84 milioane de locuitori nu inseamna mare lucru,si oricum vorbeam de Spania si Italia pentru ca Germania nu a avut mortalitate asa de mare testand masiv de la inceput,iar batranii nu prea locuiesc cu familiile ca in tarile mediteraniene. Iar in privinta stirilor daca le afli de pe Fox,sau The Sun nu prea au legatura cu realitatea.

  26. Alex , Trezeste-te ! Nu vad un război în România !Pe pariu că în 14 zile va scădea Nr. de cazuri !.
    După tine , să nu se mai țină alegeri ! Grav este la terapie intensivă . Acest guvern , calul de bătaie al Mafiei (PSD) , a făcut ce a putut !
    România nu a trecut de la căderea Impuscatului
    , 31 de ani printr-o situație așa de grea : criza sanitară , criza economica , legi aberante !
    S-au trezit sindicatele Bolșevice (filiale PSD ) , cu pretenții aberante !
    Va doresc , Tovarăși , Succes în distrugerea patriei !

  27. Draga Vlad daca tu ai alta varianta te rog sa o impartasesti!! Cea a vaccinului pica, inchisul in case pica, nu da roade s a vazut ce s a intamplat dupa, purtatul mastii e facultativ, distantarea sociala este la fel ca inchisul in case nu da roade ca este de scurta durata, comportamentul uman nu il poti schimba in cateva luni. A se vedea ce se intampla in lume. Astept cu nerabdare varianta ta!