
Bolojan, despre decizia CCR: Asigurarea transparenței este un element esențial pentru limitarea corupției / După publicarea motivării, este necesar ca situația să fie analizată pentru a vedea modificările care pot fi făcute pentru a asigura în continuare transparența și accesul public la informații relevante
Președintele Senatului, Ilie Bolojan susține că asigurarea transparenței este un element esențial pentru limitarea corupției, astfel că, după publicarea motivării, este necesar ca situația să fie analizată pentru a vedea modificările care pot fi făcute pentru a asigura în continuare transparența și accesul public la informații relevante.
Urmărește cele mai noi producții video G4Media
- articolul continuă mai jos -
„Nu am comentat, în general, deciziile Curții Constituționale sau ale instanțelor. Chiar dacă, la nivel european, nu există o procedură unitară privind transparența declarațiilor de avere, experiența acumulată în România în acești ani arată că transparența publicării acestor declarații, atunci când deții o funcție publică, a fost un câștig”, afirmă Ilie Bolojan într-o postare pe Facebook.
Președintele interimar al PNL subliniază că asigurarea transparenței este un element esențial pentru recâștigarea încrederii în instituții.
„În plus, există numeroase zone din instituțiile publice în care lucrurile au scăpat de sub control – de la cumulul de câștiguri, până la indemnizații care nu se justifică – iar transparența declarației acționează ca un fel de frână pentru a nu se sări calul. Vedem din păcate ce se întâmplă în unele companii de stat, unde câștigurile «au fost secretizate»”, mai precizează Ilie Bolojan.
Președintele Senatului subliniază că, în orice sistem, transparența este un instrument administrativ eficient care limitează corupția.
„După publicarea motivării deciziei Curții Constituționale, este necesar ca situația să fie analizată pentru a vedea în ce măsură se pot face modificările necesare pentru a asigura în continuare transparența și accesul public la informații relevante. Voi susține acest lucru.
În același timp, este important să construim o cultură a transparenței, nu doar prin reglementări clare, ci și prin aplicarea consecventă a acestora și prin măsuri suplimentare care să întărească integritatea în sectorul public. Perioada următoare trebuie să aducă un efort susținut în această direcție”, mai afirmă Ilie Bolojan.
Curtea Constituțională a decis, joi, că declarațiile de avere și de interese nu trebuie să includă bunurile și veniturilor soților și copiilor. A fost declarat neconstituțional și articolul care prevede publicarea declarațiilor de avere de către Agenția Națională de integritate. Decizia CCR nu poate fi atacată, este definitivă și obligatorie.
Donează lunar pentru susținerea proiectului G4Media
Donează suma dorită pentru susținerea proiectului G4Media
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Pentru a posta un comentariu, trebuie să te Înregistrezi sau să te Autentifici.